Igaz-e, hogy elavult adathodozó lett a könyv?

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!

janow2010. november 2. 23:02

A papírgyáraknál sokkal brutálisabb környezetszennyező a mikroelektronikai ipar. Ne tudd meg, milyen leprabüdös cuccokból készül az LCD kijelzők folyadékkristálya. Az alkalmazott nehézfémek, félvezetők közül egy se csecsemőtápszer, a kinyerésükhöz használt anyagokkal együtt. Azután ott van a bedöglött, erkölcsileg elavult kidobott cuccok problémája. Ámbár ezek kis szemléletváltással megoldhatóak lennének a jövőben. Bár a vörösiszap miatt esze ágában sincs senkinek lemondani pl. az alumíniumról, nem is kell.
Na nanopapír biztos, hogy nem lesz olyan, mint az eredeti, lehet, hogy még jobb is. :-) És a biotechnológiát még nem is emlegettük...
(Tudom, a nanotechnológia is veszélyes, nem is kicsit.)

kedveslypont2010. november 2. 22:45

a legtöbb nyomtató már tudja azt az opciót, hogy kis füzetként nyomtatod ki az oldalad, ezt/ezeket akár össze is fűzheted, vagy összekapcsozod, az hogy a borító valami keményebb papír legyen… szerintem az a legkevesebb…
(csak én akarok házilag könyvet összerakni? Annyira nem nagy vasziszt az összefűzés)

kedveslypont2010. november 2. 22:40

esőerdőkről: a legálisan előállított papír előállításához olyan erdőket fákat hasnálnak, melyek szabályozva vannak, olyan kivágsz egy fát ültess egyet alapon, csak nagyban. EU és egy szinten világ szabvány, hogy csak ilyen helyekről vásárolhassanak fát a papírgyárak. Arról valahol sehol nem esik szó, hogy milyen fajta vegyületeket kénytelenek használni a cellulóz kinyeréséhez. Mert az igazi környezet terhelés a papírgyárakban van. (Ezt is lehet szabályozni, természetesen, de attól hogy nem 100% a kibocsájtott melléktermék, csak mondjuk 5%, attól még továbbra is szennyezésről beszélünk)

Az e-könyvnek az a jellegzetessége, hogy ugyanúgy más fényforrás (lámpa-napfény) mellett tudod csak olvasni, mint egy könyvet, energiát csak a 'lapozáshoz' fogyaszt és nem olyan kontrasztos a képe, mint valami túlfehérített papíron lévő szövegnek, aminél már erős fényben is jojózik az ember szeme. (egyébként tényleg vicc, hogy kb egy laptop árán, na jó a felén van egy e-könyv, miközben ha jobban belegondolunk a tizedét sem tudja. Csupán sokkal kevesebbet fogyaszt és olvasás színtéren tényleg egy könyvhöz hasonlít inkább, mint egy monitorhoz.)

Biztos van/lesz ilyen nano teches dolog, de már az is más lesz, mint a kellemes tapintású papír illatú könyv.

szederfalu2010. november 2. 22:17

hagyjuk már ezt az esőerdő projektet...mást nem tudtok felhozni?... :)))

janow2010. november 2. 22:02

Az egyházat a fejekben kéne először korszerűsíteni. Ez a digitális-kvazimodo marha jó volt :-)))

A fákat én is sajnálom, de úgy érzem, hogy a vegyészet és a nanotechnológia képes lesz a papírt utánozni, idővel olcsón is, fák gyilkolása nélkül.

janow2010. november 2. 21:59

A mai legspécibb monitorokon is egészségtelen olvasni.

Beüt az armaggedon, aztán netezhetünk a barlangban fáklyafénynél!

Egyetértek: a könyvélmény utánozhatatlan. És csak az értékeli, aki szeret olvasni.

kedveslypont2010. november 2. 21:59

közel lehetetlen, de a cél nem csak a könyv élményének visszanyerése, mégis csak praktikusabb egy kis ketyerében tárolni pár millió oldalt és bármikor felütni a számomra kellő fejezetnél (ha jól tudom ezt nem tudják még, és jelenleg a menüje sem egy leány álom, valamint olyan formátumokat használnak, hogy mindenképp kénytelen legyél megvenni azt, hiszen a pdf hiába használható monitoron és nyomtatásra egyaránt, azért bonyolítani mindig is egy jó dolog volt.)
de ott vannak az esőerdők is például, rájuk már megint nem gondolt senki?

én már azon kiakadtam, hogy a harangokat digitális Kvazimodo rángatja, szóval ilyen empéhármakkalakkal és egyebekkel ne adj ötletet az egyház korszerűsítésére, reformációjára.

szederfalu2010. november 2. 21:54

ja és utálok monitoron sokáig olvasni,egyszer én is kinyomtattam egy e-könyvet,meg is zabálta a tintapatront... :D :D

szederfalu2010. november 2. 21:51

Magdolnával kell egyetértenem,mert mi van ha tényleg megváltozik a világunk?oké,hogy terjed a fejlett technika,de ha ilyen ütemben és fejetlenül haladunk egyszer csak kifogynak az energia készletek....nem véletlen talán az sem,hogy míg régebben űrhajókat képzeltek el a filmesek,ma leginkább a világvége történetek dívnak...mintha jósolnák a jövőt...akkor aztán olvashatjuk a régi könyveinket az armageddon,akarom mondani a gyertya fényénél... :))))

Törölt tag2010. november 2. 21:49

Törölt hozzászólás.

janow2010. november 2. 21:42

Nagyon nagy fejlődés szükséges még ahhoz, hogy egy elektronikus ketyere élményben verje a könyvet. De az is lehet, hogy lehetetlen.

janow2010. november 2. 21:38

''...majd 150 év múlva milyen jó lesz egy jelenkori e-bookot kézbe venni, amiből papok generációi miséztek. ''

Ez veri a Jelenések könyvének minden borzalmát tokkal vonóval!
Ezután jön a három csengetés MP3-ban, a WC illatosító elvén működő időzített tömjénillatadagoló, meg a techno-zsoltárok? Bár... amit az afromanusok leművelnek gospel ürügyén Amerikában...

ambrus.magdolna2010. november 2. 20:58

Saját szemszögemből szemlélve nem elavult, nálam a legnagyobb érték a KÖNYV ! Sajnos már felhívta valaki a figyelmem arra : '' Tudod,hogy a könyveket nem a polcon kell tartani?...mert ?! Hol kell tartani?
Dobozokban , mert nem divat a polcos szekrény!
Értelmes , magyar irodalom kedvelő mondta :(
Nagyon szomorú , de én akkor is hagyományőrző maradok! Mi történik , ha valami okból kifolyólag egyik napról a másikra megváltozik a helyzetünk és nem zongorázunk a billentyűzeten  :(( Akkor értéke lesz a könyveknek.

kedveslypont2010. november 2. 20:29

Még egyik 90-es évek béli tankönyvemben szerepelt, hogy a Guttenberg galaxis 2000-2004-re teljességgel megszűnik, ahhoz képest még továbbra is látunk könyveket a polcokon.

A telefonkönyvnek, a menetrendnek, a lexikonoknak mára már tényleg elhalt a szerepük, az interneten pontosabb, időt állóbb információkat tudunk találni.

A jövő újsága is ez lesz ugyebár, a reggel olvasott tartalom délre kiegészül, megváltozik, ezt tudja majd a digitális világ.

És e-book. Csak én utálok pakolászni és mindig azt a könyvem hagyom otthon mely épp akkor kell? Ha számomra is elérhető áron lesz eg e-könyv, akkor mindenképp veszek egyet. (A jövő csodája a könyv tapintású e-könyv lesz, lakkozott papírtól a biblia nyomó papír tapintásáig, és lehet majd választani különböző könyv illatokat is: a 150 éves bibliáét és a hígítós-friss festékszagút kedv szerint)

A másik e-book felhasználás fő irányvonala a felső és egyéb oktatási rendszerek tankönyvei, melyeket nagy számba kénytelenek nyomtatni és utána a kukában végzik.

És még egy: mai világunkat rengeteg silány minőségű könyv borítja el, egyszerű ragasztókötéses puha fedelű valamik, melyek ha forgatják őket 2 évet nem bírnak ki. (Kinek maradt egészbe a Harry Potter könyve?)
Ezek igazán eltűnhetnének a föld színéről.
Valamint e-book megjelenésénél a szerző/kiadó költségei óriási mértékben csökkenhetnek (nyomtatási díj). És talán nem kell még a lottó 4-es sem egy könyv kiadásához.

Tehát a könyvek megtartása érdekében az alacsony ár és nagy mennyiség mellé nem árt elővenni a jó öreg minőséget is.
Mégis más egy fűzött kötésű kemény táblás vászon vagy bőrkötésű könyv, melynél nem a minimális oldalszámra ügyeltek, hanem a kifogástalan belső tartalomra, dombornyomású aranyozott borítóval mely talán élfestéssel is bír. És a díszborítás mellé egy kipárnázott díszdoboz is jár hozzá.
Valahogy ilyeneket keveset lehet látni, pedig véleményem szerint ez lenne a járható út.

majd 150 év múlva milyen jó lesz egy jelenkori e-bookot kézbe venni, amiből papok generációi miséztek.

ui: egyáltalán tudja valaki mi fán terem az e-könyv?

Twilight2010. november 2. 19:13

Ezt a hozzászólást a szerzője törölte.

janow2010. november 2. 19:06

Vagy próbáld a billegő ágy lábát kitámasztani egy e-bookkal!  :-)))

janow2010. november 2. 19:04

Az emberek így magyarázzák retardálódott felfogásukat, lustaságukat, pongyolaságukat. (Mármint hogy elavult a könyv.

A könyv egyszerűen pótolhatatlan. Az emberiség legzseniálisabb találmányinak egyike. Legfeljebb a kerék mérhető még hozzá. Az ezer éven át működőképes elektronikára még várni kell. A könyv varázsát fokozó külső jegyekről még nem is beszéltem. Egy 150 éves bibliát kézbe venni, amiből papok generációi miséztek, vagy egy PDF, e-book, stb... Na ne mán!

ROBBIEASK2010. november 2. 17:59


Egyre többen vesznek digitális könyvet, olvasót,
melynek külseje igen hasonlít a könyvhöz és sok minden tárolható és olvasható rajta.

szederfalu2010. november 2. 17:12

mint adat-hordozó igen...szívesebben ütjük be a gugliba mit keresünk..
mint( mű)élvezeti cikk,talán még nem.

Colletus2010. november 2. 17:08

Elavult nem lett, mert a könyvnek súlya van, kézzel fogható, lakást díszíthető, emlékbe adó, más értéke van, mint a gépen megírt anyagnak. Az, hogy egyre nagyobb teret hódítanak az elektronikus adathordozók, nem jelenti a nyomtatott forma végét. Szerintem...