Kérdezz egy ateistától!

Ateistaként szívesen válaszolok bárki kérdésére.

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!

torzo522013. január 19. 11:00

''Ha neki nincs szüksége teremtőre, akkor a világnak miért van?)

A fény öröktől fogva létezik és fénylik, hiszen az egész univerzum energia halmazokból áll, maga az ember is. A látható a láthatatlanból állott elő mégpedig úgy, hogy a látható tartomány egy sűrű energiahalmaz, ami össze állt. Az, hogy ez működni tudjon, kellett valami, ami elindítja a folyamatot, s ez nem más, mint a lélek vagy nevezzük Istennek, ami a sűrű energiát összegyúrva életet lehelt belé.
Mint mikor én meglökök egy pingponglabdát. Szüksége volt az én segítségemre a mozgáshoz, mert magától nem mozdult volna meg. Kivéve azt a lehetőséget, hogy esetleg földrengés miatt mozdul meg.
Mivel az ember is energiából van, így analóg az egész univerzummal, így lett tulajdonképpen egy kozmikus lény más néven Isten fia. Nem olyan bonyolult ez.

Pintyu2013. január 19. 10:33

torzo52 kérdése a http://forum.poet.hu/miert-moderalnak-eg yesek-a-felvetett-temaban fórumtémából:

''Ez azt jelenti, hogy sokan vannak azok, akik bele süppedtek a matériába, és csak azokat a dolgokat hiszik el amit látnak. Holott, több dolog is van ami létezik és nem látható például a levegő, mégsem mondja azt, hogy nem létezik. Miért nem? Akkor nem lehetne láthatatlan létezőnek tekinteni olyan dolgokat mint például a Teremtő?''

A levegő létezése tudományos tény, amely a kémia, a biológia, a fizika, az orvostudomány területéről is bizonyított, és számtalan technológiánk (pl. repülőgép, processzorventilátor stb.) kihasznál. Pontos előrejelzéseink vannak a viselkedésére, és jól értjük, hogy miből áll, és hogyan működik közre a különböző folyamatokban. Lehet, hogy a szemnek láthatatlan, de a tudomány számára (vagy például a tüdőnk számára) nem az, sőt, éppen ellenkezőleg. Ezzel szemben a Teremtő nem csak a szemnek láthatatlan, hanem minden egyes tudományterület számára is az, mi több, számtalan különböző tudományág eredményei bizonyítják, hogy a különböző teremtő-képek egy részének létezése kizárható (pl. a lelkeket teremtő, imákat meghallgató istenkép), más részét pedig nincs okunk feltételezni, és feltételezése nem oldana meg semmilyen kérdést, csak kitolná a választ, ami így komplikáltabb lenne (lásd: ha a világ nem jöhetett létre teremtés nélkül, ki teremtette a teremtőt? Ha neki nincs szüksége teremtőre, akkor a világnak miért van?)

Marie_Marel2013. január 19. 10:24

Szerintem az ateista a bizonyítékoknak hisz. Minden olyasmiben, amit valakik (tudósok, kutatók) bizonyítottak megismételhető módon és ezt dokumentálták.

Pintyu2013. január 19. 08:49

Ez attól függ, hogy mit nevezel hitnek. A hétköznapok során használt formájában valami olyasmit jelent, hogy ''igaznak elfogadott állítás, amelynek igazságtartalmáról valójában nincsenek adataink (vagy épp hogy negatívak vannak)''. Ha így van, miért kerítesz ilyen nagy feneket annak, hogy mindeninek legyen ''hite''? Hiszen ezzel azt állítod, hogy csak annak az állításait fogadod el igaznak, aki hajlandó igaznak elfogadni olyan állításokat, amiknek az igazságtartalmáról valójában nincsenek adataink (vagy épp hogy negatívak vannak). Megteheted persze, csak ezzel épp hogy nem fogsz közelebb jutni az igazsághoz.

Ugyanakkor meg kell, hogy nyugtassalak, természetesen mindenki hisz dolgokban, hiszen nem áll rendelkezésünkre annyi erőforrás, hogy minden egyes tényt mi magunk ellenőrizzünk. Hiszünk például abban, hogy egy adott gyógyszer hatásos egy adott betegséggel szemben. Miért hiszünk ebben? Mert ahhoz, hogy a gyógyszer forgalomba kerüljön, rengeteg klinikai próbán át kellett esnie, és hiszünk abban, hogy ezeken a próbákon nem csaltak. És ebben miért hiszünk? Azért, mert a tudomány úgy működik, hogy a kísérleteket több kutatócsoport is elvégzi idővel, emiatt mindenki tudja, hogy kiderül a turpisság. ...és hiszünk abban, hogy nem fizetnek le minden más kutatócsoportot, hogy csaljanak. És lehet sorolni a dolgokat a végtelenségig. Van azonban különbség a megalapozott hit és a megalapozatlan között. Ha akarnám, én magam is tesztelhetném a gyógyszerek hatását, és ezáltal megbizonyosodhatnék az állítás igazáról. ...csak épp nincs hozzá sem időm, sem kedvem, sem kellő tudásom (esetleg pénzem se). De az elméleti lehetőség áll, és ha nagyon-nagyon akarnám, meg tudnám csinálni, csak mondjuk lehet, hogy össze kéne fognom másokkal, akik szintén ezt akarják.

Dellamama2013. január 19. 08:36

Miben és kiben hisz az ateista? Aki semmiben és senkiben nem hisz annak én sem hiszek!

Pintyu2013. január 16. 20:28

A tapasztalat azt mutatja, hogy a világ megismerésének poharában az első korty volt Isten, és a pohár alján ott a(z ateista) tudomány. Ez jól mutatják a statisztikák is, miszerint minél tanultabb valaki (és minél inkább vannak természettudományos ismeretei), annál kisebb eséllyel vallásos, valamint hogy a felvilágosodás óta évről-évre nő az ateisták népességbeli aránya.

Attila_the_hun2013. január 16. 20:27

''de a pohár alján ott van Isten''

Nos, mire a pohár aljára érek, már olyan részeg vagyok, hogy én is látom  :)

ezbonyolult.2013. január 16. 20:26

''A tudomány poharában az első korty az ateizmus, de a pohár alján ott van Isten.''

Pintyu2012. december 7. 11:58

Az ateisták között nagyon sok a természettudományosan gondolkodó személy. Valóban, ők nem hisznek el megalapozatlan állításokat, mérlegelik a rendelkezésre álló bizonyítékokat, elismerik, ha valamit nem tudunk, és általában igyekeznek folyamatosan képezni magukat, hogy tudják, hogy mi az, amit viszont tudunk. Pontosan ezek azok a tulajdonságok, amik miatt érdemes lehet kérdezni őket: a válaszok sokkal megalapozottabbak, így a valósághoz közel állóbbak lesznek, mint ha olyasvalakit kérdeznénk, aki (legalábbis olykor) kritika nélkül elhiszi, amit másoktól hall.

Törölt tag2012. december 7. 11:54

Törölt hozzászólás.

Pintyu2012. december 5. 19:46

Nem csak az ateisták, a hívők között is vannak különböző vérmérsékletű és stílusú emberek. A közös bennük az, hogy a személyiségüknek semmi köze ahhoz, hogy igazuk van-e.

meszeletra2012. december 5. 19:45

A tömény szarkazmussal, iróniával és cinizmussal átitatott hozzászólások nem éppen a mások hitének a tiszteletben tartásáról állítanak ki bizonyítványt, igaz, kedves Attila és kedves Márton (Discordia)? Ha fennen azt hirdetitek, hogy egy hivő semmivel sem különb egy ateistánál, akkor illene tartózkodni ezektől, már csak azért is, hogy hihető legyen, amit állítotok.

Pintyu2012. december 5. 19:44

Nem vagyok tagja ilyen mozgalomnak, sajnos hazánkban nem is nagyon van ilyen, csak egy-két kisebb próbálkozás. Természetesen azok sem az ateistákat fogják össze, hanem csak azokat, akik úgy gondolják, hogy érdemes aktívan képviselni az ateisták álláspontját a vallásosokéval szemben.

mat-star2012. december 5. 19:43

Ateistaként milyen ateista mozgalom, vagy felekezeti kezdeményezés tagja, híve vagy?

Pintyu2012. december 5. 19:43

Az ateisták nagy része semmilyen természetfeletti dologban nem hisz, azonban ahhoz, hogy valaki ateista legyen, elég az, ha nem hisz az elterjedt istenképekben. Többféleképp is lehet persze definiálni az ateizmust, Dawkins például azt mondja, hogy a keresztények is ateisták sok-sok istennel szemben, és már csak egyetlen isten az, aminek a létezésében nem értenek velünk egyet.

mat-star2012. december 5. 19:32

Ki mit ért itt ateistának? Ateista az, aki semmilyen fensőbb hatalomban nem hisz, vagy csak az, aki olyan emberfeletti entitásban nem hisz, aki emberhez hasonló tudattal rendelkezik?

Törölt tag2012. november 29. 19:25

Törölt hozzászólás.

Attila_the_hun2012. november 29. 16:44

''Én is ilyennek ismerem.''

Hmm... gondolom együtt szoktatok ebédelni.

debreceni2012. november 28. 20:35

Ó, hát ne az ő tanait kövesd!
Szerintem aki Istent büntető felsőbb hatalomnak tartja, és folyton csak a pokollal fenyegetőzik, még nem érzett meg semmit a jóságából és szeretetéből. Jézus is az Ő jóságának következtében érkezett közénk. Nem azért, hogy a pokolba taszítson, hanem azért, hogy egy utat mutasson, kínáljon. A lelkükben jó emberek nem juthatnak kárhozatra. Talán többet kell majd várakozniuk az előszobában...? De az akkor már nem fog számítani.
Azt olvastam valami hittudóstól, hogy Isten annyira jóságos, hogy a halál előtti pillanatban mindenkit meghív az országába. Én is ilyennek ismerem.
Azt is olvastam valakitől, hogy amikor átlépjük a mennyország küszöbét, három dolgon fogunk meglepődni:
1. Jéééé, itt vagyok!
2. Senki sincs itt azok közül, akikről a földön azt képzeltem, hogy biztosan idejutnak.
3. Mindenki itt van, akiről azt hittem, a pokolban a helye....

Törölt tag2012. november 28. 10:00

Törölt hozzászólás.