Március 15-e - Nemzeti ünnepünk

Mit is ünneplünk? Miért tekintjük nemzeti ünnepünknek március 15-ét? Hogyan ünnepeljük? (Aktuálpolitikai hozzászólások elhelyezése tilos és törléssel jár.)

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!

Marie_Marel2015. március 15. 14:25

gersti2015. március 15. 14:14

@Marie_Marel: gyönyörű ez a vers.Köszönöm,hogy közreadtad.

Marie_Marel2015. március 15. 11:31

Szécsi Margit: Március 15

Zsír fogytán, bor apadtán
tengtek a jobbágyfalvak.
Füsttelen tűzhelyeken
főzték a forradalmat.

Nemzetiszín lobogó
röpült a szemek előtt,
behasadt fecskeszárnya
vívta a zöld levegőt.

Félelmes tavaszidő
láttatott seregeket...
Gyönyörű elgondolni
azt, ami nem lehetett.

gersti2015. március 14. 15:11

1848. március 15.Maga a nap,egy vértelen, békés forradalom:egy 24 órás sikertörténet.Viszont a következményei - kudarccal végződő és rengeteg áldozattal járó szabadságharc, Haynau rémuralma, aradi vértanúk és Batthyány kivégzése, megtorlások, Bach-rendszer stb.- katasztrofálisak voltak.Erről sem szabad megfeledkezni az ünneplés, a megemlékezés hevében.Gyújtsunk gyertyát a halottakért, emlékezzünk az árvákra és az özvegyekre.

Marie_Marel2015. március 14. 10:14

Ők kapták az idei művészeti díjakat március 15-e alkalmából:
http://inforadio.hu/hir/belfold/hir-7105 09

Marie_Marel2014. március 15. 10:29

A nemzeti ünnep alkalmából kitüntetettek:

Kiváló Művész díjak:

Bárány Frigyes Miklós, a Nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház Jászai Mari-díjas színművésze, Érdemes Művész ,
Richly Zsolt Gábor, Balázs Béla-díjas animációs filmrendező, Érdemes Művész, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem c. egyetemi tanára,
Nagy-Kálózy Eszter, a Nemzeti Színház Jászai Mari-díjas színművésze, Érdemes Művész ,
Trill Zsolt, a Nemzeti Színház Jászai Mari-díjas színművésze, Érdemes Művész ,
Makláry László Árpád, a Budapesti Operettszínház főzeneigazgatója, Érdemes Művész ,
Dresch Mihály, Liszt Ferenc-díjas zenész, Érdemes Művész, a Dresch Quartet zenekarvezetője .

Érdemes Művész díjak:

Richter József, Jászai Mari-díjas artistaművész, a Fővárosi Nagycirkusz igazgatója ,
Szalai Györgyi Éva, Balázs Béla-díjas filmrendező ,
Vitézy László, Balázs Béla-díjas producer, forgatókönyvíró, filmrendező ,
Hunyadkürti György, a Csiky Gergely Színház Jászai Mari-díjas színművésze ,
Szokolay Ottó, a Nemzeti Színház Jászai Mari-díjas színművésze ,
Schnell Ádám, a Nemzeti Színház Jászai Mari-díjas színművésze ,
Szerednyey Béla, a Madách Színház Jászai Mari-díjas színművésze ,
Rajhona Ádám, a Vígszínház Jászai Mari-díjas színművésze ,
Für Anikó, az Örkény István Színház Jászai Mari-díjas színművésze ,
Pannonhalmi Zsuzsa, Ferenczy Noémi-díjas keramikus iparművész, a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének ny. alelnöke, a Wartha Vince Kerámiaművészeti Alapítvány elnöke ,
Szenes István, Ybl Miklós-díjas belsőépítész, s Szenes Design Stúdió ügyvezető igazgatója, a Magyar Művészeti Akadémia tagja ,
Dobra János, Liszt Ferenc-díjas karnagy, a Budapesti Tomkins Énekegyüttes karmestere, művészeti vezető ,
Farkas Zoltán, táncművész, koreográfus, a Budapesti Kortárs Tánc Főiskola, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a Színház- és Filmművészeti Egyetem tanára ,
Mihályi Gábor, a Hagyományok Háza – Magyar Állami Népi Együttes művészeti vezetője, Harangozó Gyula-díjas táncművész ,
Németh Judit, a Magyar Állami Operaház Liszt Ferenc-díjas operaénekese .

Babérkoszorú-díjak:

Kiss Benedek, József Attila-díjas író, műfordító ,
Oláh János, József Attila-díjas költő, író, szerkesztő ,
Orbán János Dénes, József Attila-díjas költő, író .

Marie_Marel2014. március 15. 10:17

Nemzeti dal - Sinkovits Imre

Törölt tag2012. március 20. 16:59

Törölt hozzászólás.

Törölt tag2012. március 20. 08:11

Törölt hozzászólás.

Törölt tag2012. március 20. 08:08

Törölt hozzászólás.

SemperAugustus2012. március 17. 20:29

délben azért ők is hazamentek enni.

Törölt tag2012. március 17. 19:35

Törölt hozzászólás.

Sheldon2012. március 17. 18:52

Valami itt nagyon nem stimmel, de... de nem vitatkozom. Bár, azt nem igazán értem, hogy én miért lettem törölve. Nos, nem is érdekel, illetve ez csupán költői kérdés volt!

 :S

Törölt tag2012. március 17. 18:32

Törölt hozzászólás.

Colletus2012. március 16. 18:37

Tekintettel arra, hogy Marie Marel egy ünnepi beszéd élő közvetítését akarta megosztani velünk (nem ismerve annak tartalmát) csupán a hivatalos, TV-ben is közvetített megemlékezés tényét, töröltem a linket, mert annak aktualitása már elveszett a beszéd befejezésekor. A törölt hozzászólások szabálysértést tartalmaztak (kivételt képeznek azok, amelyek ezekre reagálnak és csak a kontextusváltozás hatására értelmetlenné vált mivoltjuk miatt töröltem őket). Kérek mindenkit, tartózkodjon a politikai tartalmú hozzászólásoktól, a moderátorokat számon kérő, becsmérlő kiírásoktól, a további viták generálásától! (A vitát folytató személyek időleges vagy akár végleges kitiltást is kaphatnak a főszerkesztőtől, a fórum használati szabályzat értelmében)

Marie_Marel2012. március 15. 18:03

*díjas

Marie_Marel2012. március 15. 17:59

Szintén Kossuth díja lett: Demjén Ferenc

Marie_Marel2012. március 15. 17:53

Új Kossuth díjasunk: Ákos

Marie_Marel2012. március 15. 17:39

Ünnepeljünk.

Marie_Marel2012. március 15. 17:36

Az idei díjazottak és az indoklások listája:

Kossuth Nagydíjat kapott Csoóri Sándor Kossuth-díjas költő, író a magyar irodalom megújításához való tevőleges hozzájárulásáért, gazdag képvilágú költészetünk hagyományainak megőrzéséért és továbbviteléért, közösségi elkötelezettségű, csodálatos verseiért, sokoldalú és műfajgazdag irodalmi munkásságáért, a magyarság szellemi összetartozás-tudatának ápolásáért, példaértékű életútja elismeréseként.

Balázs Péter, Jászai Mari-díjas színművész, rendező, a Szolnoki Szigligeti Színház igazgatója. A díjat nagy népszerűségnek örvendő, groteszk bájjal és fanyar humorral megformált emlékezetes alakításaiért, mesefilm-figurákat legendássá tevő szinkronizálásáért, igényes rendezői munkássága, közösséget kovácsoló színházteremtő-vezető tevékenysége elismeréseként kapta.

Dárday István, Balázs Béla-díjas filmrendező, akit új utakat kereső, kísérletező szellemű, a valóság megismerésének folyamatában a filmet eszközül használó, a magyarországi társadalmi problémák iránti kivételes érzékenységgel megalkotott műveiért, a magyar film megújításában játszott szerepéért díjaztak.

Demjén Ferenc, előadóművész, zeneszerző, aki az igényes magyar rockzene megteremtésében játszott meghatározó szerepéért, valamennyi korosztályhoz szóló, csodálatos zenei hangzású, mély eszmei mondanivalójú dalaiért és dalszövegeiért, azok magával ragadó interpretálásáért, a közönség szeretetétől övezett, folyamatosan megújuló művészi pályafutása elismeréseként kapta meg a Kossuth-díjat.
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd


Fekete György, Munkácsy Mihály-díjas belsőépítész, érdemes művész. A belsőépítészet csaknem minden területét átfogó gazdag művészi alkotómunkájáért, a Magyar Iparművészet című szakfolyóirat újraindításáért, a nagy múltú magyar iparművészet értékeinek folyamatos bemutatásáért, szakmai-közéleti tevékenységéért, egész életpályája elismeréseként.


Harangozó Gyula György, balettművész, koreográfus, érdemes művész részére a klasszikus és kortárs balettrepertoár szinte valamennyi jelentős férfi főszerepének emlékezetes megformálásáért, a magyar táncművészet nemzetközi hírnevének öregbítéséért, rendkívül sikeres koreográfusi, társulatépítői és irányítói tevékenysége elismeréseként adták át a díjat.

Kelemen Barnabás, Liszt Ferenc-díjas hegedűművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem egyetemi docense, aki világszerte nagy sikert aratott virtuóz hegedűjátékáért, kimagasló adottságokkal rendelkező, sokszínű - szóló- és kamaradarabok mellett a klasszikus, nagy hegedűversenyig terjedő - repertoárral rendelkező előadóművészetéért érdemelte ki az elismerést.

Kovács Ákos, előadóművész, zeneszerző részére stílusteremtő zeneszerzői, előadóművészi tevékenységéért, az igényes pop-rock magyarországi térnyeréséhez való tevőleges hozzájárulásáért, műfajgazdag és sokoldalú, a zene, a próza, a vers és a színház világában egyaránt maradandót alkotó, nagy népszerűségnek örvendő művészi munkássága elismeréseként adta át a köztársasági elnök a díjat.

Miklósa Erika, Liszt Ferenc-díjas operaénekes, aki az operairodalom szoprán szerepeinek emlékezetes, magával ragadó megformálásáért, a világ legjelentősebb operaszínpadait is meghódító, közönségét itthon és külföldön egyaránt fantasztikus zenei élménnyel megajándékozó előadóművészetéért kapott elismerést.

Pásztor Erzsi, Jászai Mari-díjas és Balázs Béla-díjas színművész, érdemes művész. A színházi és filmszerepeiben egyaránt maradandót alkotó, kimagaslóan tehetséges művészetéért, karakterszerepek frappáns, legendás megformálásáért, a közönség odaadó és igényes szolgálatában eltöltött szakmai életpályája elismeréseként kapta meg a Kossuth-díjat.

Piros Ildikó, a Soproni Petőfi Színház Jászai Mari-díjas színművésze, érdemes művészt a lényéből áradó szelíd tisztasággal megformált színházi és filmszerepeiért, sokoldalú, nagy sikerű művészi pályafutása elismeréseként díjazták.

Reviczky Gábor, a Vígszínház Jászai Mari-díjas színművésze részére groteszk, ironikus karakterek fanyar humorral és kivételes művészi erővel történő megformálásáért, nagy főszerepek és karakter-epizódszerepek interpretálásában egyaránt kimagaslót nyújtó, sokoldalú, rendkívül közkedvelt művészi pályafutása elismeréseként adták át a díjat.

Sebő Ferenc, Állami-díjas zeneszerző, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszékének egyetemi tanára részére népművészeti örökségünk ápolásáért, a népművészet, a zene és tánc kutatásának és mai alkalmazásának módszertani központjául szolgáló Hagyományok Háza, valamint újító szellemű műsorok létrehozásáért, határainkon túl is számon tartott sokoldalú művészi munkássága elismeréseként adta át a köztársasági elnök a díjat.

Somogyi Győző, Munkácsy Mihály-díjas festő- és grafikusművész, aki a magyar történelmi sorsfordulók, a vallás és a hétköznapi élet által inspirált, korhűségre törekvő, egyéni utat járó, irányzatoktól független műveiért, nemzeti hagyományainkat ápoló, Magyarország neves személyiségeit példaképül állító arcképsorozatáért, kimagasló művészeti tevékenysége elismeréseként kapta meg a Kossuth-díjat.

Székely László, Jászai Mari-díjas díszlettervező, érdemes művész részére fantáziadús, alapos stílus- és drámatörténeti ismeretekről tanúskodó, a modern színpadtechnika eszközeit alkotó módon felhasználó látványos, formagazdag díszleteiért, a mesterség titkait tökéletesen ismerő, elhivatott művészi életpályája elismeréseként adta át a köztársasági elnök a díjat.

Szentandrássy István, festőművész a cigányság ősi, balladisztikus hagyományait és alakjait sajátos színvilággal ábrázoló műveiért, csodálatos Madonna-képeiért, a hazai cigány kultúra megőrzésében és széles körű megismertetésében szerzett elévülhetetlen érdemeiért, külföldön is nagy sikert aratott kiállításaiért, példaértékű művészetéért kapott díjat.

Vasadi Péter, József Attila-díjas költő, író részére, klasszicizáló világképű, etikai megalapozottságú, keresztény hagyományokat őrző költői-írói munkásságáért, irodalmi életpályája elismeréseként adták át a Kossuth-díjat.

Vukán György, Liszt Ferenc- és Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, zongoraművész, aki lenyűgöző sokoldalúságú, kivételes stílusgazdagságú előadóművészi és zeneszerzői munkásságáért, a kortárs zene és dzsessz nagy hatású képviselőjeként végzett rendkívül gazdag és szerteágazó, nagy nemzetközi sikerekben is bővelkedő zenei életpályája elismeréseként szerepel a díjazottak között.