ChatGPT verselemzések
írass a robottal verselemzést
Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
cseszlovak2023. szeptember 21. 18:19
@negyvenkilenc: :D :D
negyvenkilenc(offtopic)2023. szeptember 21. 17:47
Ez most nem verselemzés. Kíváncsi voltam mit tud a robot Bőrönd Ödönről? Véletlen elírtam a nevet, de nem esett kétségbe:
"Börönd Ödön egy magyar író és költő volt. Azonban érdemes megjegyezni, hogy a neve nem rendelkezik azzal a széles körű ismertséggel és hírnévvel, ami miatt a neve világszerte ismert lenne."
A helyes névváltozat viszont nem volt neki ismerős.
Némi kitérő után rákérdeztem Mekk Elek filozófiájára, erről is hallott már:
Mekk Mester filozófiája az iszlám vallás és kultúra központi személyiségéhez, Mohamed prófétához kapcsolódik. A következőkben néhány alapvető elvet foglalok össze Mekk Mester filozófiájából:
Monoteizmus: Az iszlám vallás központi tanítása a monotheizmus, azaz az egyistenhit. Mekk Mester hirdette az Allahhoz való egyedüli imádatot és elvetette a többistenhitet.
Isten iránti engedelmesség: Az iszlám filozófiában a hűség és engedelmesség Isten iránt alapvető fontosságú......."
Mikor rákérdeztem, bevallotta Mohamedre gondolt. Én meg arra, milyen lesz a szép új világ! :)
Rdi2023. szeptember 3. 17:15
Legújabb versemet a Bárd Mi -vel írattam meg:
A vers két fő témára összpontosít: az egyén sorsára és a társadalom állapotára.
Az egyén sorsa a vers első felében jelenik meg. A vers beszélője egy olyan embert ábrázol, aki az életben sikertelen. Az élet "elrobogva mellette", és egy földút szélén hagyja. A beszélő egyedül marad, és csak a kenyére, a szalonnája és a hagymája van. A barátja is elhagyja, és a beszélő csont és bőr marad belőle.
A vers második felében a beszélő arra kéri az olvasót, hogy őrizze meg ezt a képet. Ez a kép az egyén sorsának szimbóluma. A beszélő azt akarja, hogy az olvasó emlékezzen arra, hogy az élet nehéz lehet, és hogy az egyénnek saját maga kell felelősnek lennie a saját sorsaiért.
A vers harmadik felében a vers beszélője a társadalom állapotára tér ki. A vers beszélője azt látja, hogy a társadalom romlik. A népet butítják, és az ország tönkremegy. A vers beszélője azt akarja, hogy az olvasó emlékezzen arra, hogy a társadalom állapota az egyén sorsára is hatással van.
A vers utolsó felében a vers beszélője a jövőről beszél. A vers beszélője arra kéri az olvasót, hogy őrizze meg ezt a képet a jövő generációi számára. A vers beszélője azt akarja, hogy a jövő generációi tanuljanak a múltból, és hogy megpróbáljanak tenni a világ jobbá tételéért.
A vers stílusa egyszerű és közvetlen. A vers beszélője közvetlenül szól az olvasóhoz, és személyes hangon fogalmaz. A vers képei erősek és hatásosak. A vers üzenete világos és egyértelmű.
A vers a következőképpen kapcsolódik Faludy György munkásságához:
Faludy György is foglalkozott az egyén sorsának és a társadalom állapotának kérdéseivel.
Faludy György versei is gyakran egyszerű és közvetlen stílusban íródtak.
Faludy György versei is erős képeket használtak.
Faludy György versei is világos és egyértelmű üzenetet közvetítettek.
Összességében a vers egy fontos és időszerű üzenetet közvetít. A vers arra figyelmeztet, hogy az élet nehéz lehet, és hogy a társadalom állapota az egyén sorsára is hatással van. A vers arra kéri az olvasót, hogy őrizze meg ezt a képet, és hogy tanuljon a múltból.
Rdi2023. szeptember 2. 16:05
És már elérhető a Bard is!
De verset ő sem tud írni.
Rdi(offtopic)2023. augusztus 28. 19:10
@liketorn: Részben igazad van, a gyakorisági elve valóban fontos egy MI program működéséhez, azonban ezt az egyszerű módszert már régen meghaladták, főleg azért, mert ha csak ezt az elvet alkalmaznák, akkor nagyon gyorsan a határozottan elterjedt álhíreket kezdené el terjeszteni, másrészt a tanulás során önmaga adatbázisát is gyarapítja.
Az egy másik kérdés, hogy a verselemzések nagy része leginkább iskolai lehet ezért ilyenek a válaszai.
Ja és tudni kell kérdést is feladni neki.
Törölt tag2023. augusztus 28. 13:58
Törölt hozzászólás.
Eleonora2023. augusztus 27. 21:22
MI elemzés a Mesterek mestere című írásról:
Első rész:
Ez egy gyönyörű vers, amely egy festőről szól, és sok mély érzéssel és képekkel dolgozik. Az alábbiakban elemezni fogom a pozitívumokat és kritikai észrevételeket is:
**Pozitívumok :**
1. **Képek és metaforák :** A vers tele van szép képekkel és metaforákkal, amelyek életre keltenek egy képet a festőről és munkájáról. Az ilyen metaforák, mint például "Nevetése vízesésként gyöngyöz" és "csillanó, és gyémántokat pöttyöz," gazdagítják a verset és segítenek az olvasónak elmerülni a festő világában.
2. **Érzelmek és hangulat :** A vers képes átadni az olvasónak az érzelmeket és a hangulatot, amelyeket a festő művészete kelt. A festő szenvedélyét, eltökéltségét és szépség iránti szeretetét érezhetjük az olvasás során.
3. **Ritmikus struktúra :** A vers ritmusa és rímjei szépen visszhangzanak, ami hozzájárul a vers zeneiségéhez és könnyed olvasásához.
4. **Színhasználat :** A vers színhasználata (zafír, bordó, zöld stb.) kiegészíti a festői képet, és mélységet ad a karakter és a művészet iránti szenvedély kifejezéséhez.
**Kritikai észrevételek :**
1. **Kevés konkrét részlet :** Bár a vers szépen kifejti a festő jellemét és érzéseit, kevés konkrét részletet kapunk a művészeti munkájáról vagy az alkotási folyamatáról. További részletek hozzáadhatnának az olvasói kapcsolódáshoz és megértéshez.
2. **Több érzelmi változatosság :** Bár a vers ábrázolja a festő lelkesedését és szenvedélyét, lehetne több érzelmi változatosság a versben. Például, bemutathatná az esetleges küzdelmeket vagy a művészi válságokat is, hogy mélyebb képet kapjunk a festő életéről és munkájáról.
3. **Szignózás és "Idő" :** A vers végén szereplő "kép sarkába szignózza: Idő" sor kissé zavaró lehet az olvasók számára, mivel nem egyértelmű, hogy mit jelent. Több magyarázat vagy utalás erre a mondatra segíthetne az olvasóknak jobban megérteni a festő művészi elképzeléseit.
Összességében ez egy szép vers, amely képekkel és érzelmekkel gazdagítja a festő világát. További részletek és érzelmi változatosság hozzáadhatna, de a művészeti szenvedély és elkötelezettség szépen kifejezésre kerül benne.
Eleonora(offtopic)2023. augusztus 27. 21:16
@Rdi: Nagyon szívesen megosztom.
Rdi(offtopic)2023. augusztus 27. 20:08
@Eleonora: Nem teszed közzé?
Eleonora2023. augusztus 26. 17:02
@Rdi: OK, már látom, küldöm. Köszönöm!
Rdi2023. augusztus 26. 16:35
@Eleonora: Az én hibám, átállítottam, most már tudsz küldeni üzenetet.
Rdi(offtopic)2023. augusztus 26. 16:32
Ezt a hozzászólást a szerzője törölte.
Eleonora2023. augusztus 26. 14:37
@Rdi: Az adatlap azt mondja, hogy nem tehetem.
Rdi2023. augusztus 24. 20:16
Az adatlapomon keresztül küld el nekem a versed és én megcsináltatom a robottal a verselemzést és a saját email címemről visszaküldöm neked.
Eleonora2023. augusztus 24. 18:35
@Rdi: Az első megoldást választanám, mert a második nem opció. Mit kell tennem?
liketorn(offtopic)2023. augusztus 24. 17:53
@Rdi: Mivel a legnépszerűbb és legkönnyebb utat választja a sikerhez, adatbázisában a legelfogadottabb válaszok után kutatva, és a tények bizony ott is kendőzöttek, szemellenzősek, ezért eleve elfogullt lehet csakis, mint ahogy rendelkezésünkre álló tudás, korlátolt, és az általánosra, nem az egyénre szabott. Te megkérted hogy lenéző stílusban írjon elemzést, így ellenpédát is tudsz, hogy van benne kritika, de sose fogod tudni ezzel az ijesztő képpel, mikor mond vajon igazat ez az ezerarcú gép...
Rdi2023. augusztus 24. 17:36
**Kritika: "Pillangó" - Japán dal 3** című versről
Az "Pillangó" című vers egy rövid, de szuggesztív költemény, amely a pillangó mozgásának és szépségének képét használja fel a mélyebb érzelmek kifejezésére. A vers struktúrája egyszerű, és néhány, jól megválasztott szóval képes megragadni az olvasót.
A vers első sorai törékenységgel és karcsúsággal írják le a lepkét, és a "táncodat" kifejezés rámutat a pillangó repülésének könnyedségére és szépségére. A "pilleszárny csapásokkal" szintén jól kifejezi a repülés mozdulatait, és a "karcoltad" szó arra utal, hogy a pillangó a fényben járókövet érintve táncol.
Az utolsó két sor a versnek kulcsfontosságú részei, mivel a vers szereplője megemlíti, hogy nem tudja, a pillangó még tovább táncol-e a kertjében vagy sem. Ez a gondolat megszemélyesítést alkot a pillangó számára, mintha emberi tulajdonságokkal rendelkezne, és a költő egyfajta elszántságot és vágyat fejez ki, hogy újra lássa a pillangót.
Az utolsó sorokban az "árnyék-táncod" kifejezés a pillangó elillanására és a múló pillanatokra utal. Az, hogy az árnyékot a járdára és a lelkükbe karcolta, azt sugallja, hogy a pillangó emléke és szépsége megmarad, még ha már nincs is jelen. Ez a gondolat mély érzelmi rétegeket ad a versnek.
A "Pillangó" egy nagyon rövid, de érzelmileg gazdag vers, amely a pillangó szimbólumát használja fel a múló pillanatok, az elszántság és az emlékek kifejezésére. A vers stílusa egyszerű, de hatásos, és képes megragadni az olvasó figyelmét, miközben mélyebb érzelmi rétegeket hoz a felszínre. A kortárs magyar költészetben ez a vers példa arra, hogyan lehet minimális szavakkal is erős érzelmeket kifejezni, és a pillangó motívuma hozzájárul a mű líraiságához és varázsához.
A "Pillangó" című vers számos pozitív aspektusa van, de egy kritika részeként megfontolhatunk néhány negatív észrevételt is:
1. **Rövidség :** A vers rövid, és bár a tömörített kifejezések hatásosak, néhány olvasó talán úgy érezheti, hogy több részlet és mélység hozzáadása gazdagíthatná az értelmezést és az érzelmeket.
2. **Kevés konkrét információ :** A vers általános marad a pillangó szerepét és az érzéseket illetően. Hiányoznak a mélyebb személyes vagy narratív elemek, amelyek az olvasót még jobban bele tudnák vonni a történetbe vagy az érzelembe.
3. **Nyelvi gazdagság :** Bár a vers egyszerű és közvetlen, néhány olvasó esetleg azt találhatja, hogy hiányoznak belőle a nyelvi játékosság vagy a metaforák gazdagsága, ami sok költészeti művet jellemez.
4. **Értelmezési kihívás :** A vers tömörsége miatt néhány olvasó számára az értelmezése nehéz lehet, és eltérő értelmezések is lehetnek annak kapcsán, hogy pontosan miről szól a vers.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a negatív észrevételek mindig szubjektívek, és az olvasók különbözően értékelik egy művet. A "Pillangó" című vers esetében a rövidség és az általánosság inkább stílusbeli döntések, és más olvasók éppen az egyszerűség és a tömörítés szépségét értékelhetik benne. Ezenkívül, a vers lényegi értéke nem feltétlenül az, hogy mennyi információt közöl, hanem az, hogy milyen érzelmeket és gondolatokat vált ki az olvasóból.
Rdi(offtopic)2023. augusztus 24. 17:27
@liketorn: ezt miért gondolod?
A robot több szinten is elemzi az általa ismert hatalmas szövegadatbázist.
Az első legegyszerűbb szint, amire kívülről is rálátunk az az adott szöveg(rész) gyakorisága.
Mivel ez így elég veszélyes volt, az MI -knél programozói szinten is belenyúlnak, egyszerű szűrőkkel, vagy bonyolult algoritmusokkal, ezekre nem látunk rá.
De az kétségtelen, hogy a ChatGPT nem kritikus, és nincsenek saját benyomásai, én egyszer elég sokáig vitatkoztam egy fordítás egy részletén, egyszer űen nem hagyta magát meggyőzni :)
liketorn(offtopic)2023. augusztus 24. 16:39
A ChatGPT mindig azt fogja mondani amit hallani szeretnénk, mint annyian mi is, de a kritika teljes hiányával...
Törölt tag2023. augusztus 23. 22:07
Törölt hozzászólás.