ChatGPT verselemzések
írass a robottal verselemzést
Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
negyvenkilenc(offtopic)2023. augusztus 13. 05:52
@Rdi: Köszi, kipróbálom! :)
Rdi(offtopic)2023. augusztus 12. 17:23
@negyvenkilenc: egyrészt jó az a vers, másrészt próbáld meg instruálni, hogy írjon gonosz, vagy lenéző kritikát :D :D
de azokat csak saját magadnak.
negyvenkilenc2023. augusztus 12. 10:23
Nagyon jó az elemzésben. Talán az utolsó sort kicsit másként értelmezném...Szóval nagyon ügyes, de lehet a vers túl egyszerű. :)
‐------ ‐----------
A változás
Az otthonom a tenger és a nap,
a fény bűvölete és az álom,
szép, új világod, mit kínálsz nekem,
nem vonz, sőt, már látatlan utálom.
Mi vérembe ivódott, az ódon,
régi föld, csak ott érzem jól magam,
üveg- és betonvárosaidban
a házak arca torz, alaktalan.
Sajnos, nem tudom így elfogadni,
bármi csábító is ajánlatod,
kezdet nélküli viszonyunk: vége.
Bár úgy látom, nincs mit válogatni,
már az egész földet elfoglalod,
néma háborúd úgy hívod: béke.
A vers egy egyéni érzéseket és értékeket kifejező költemény. Az első sorokban az otthon fogalma körül csoportosulnak a kulcsfontosságú elemek: a tenger, a nap, a fény és az álom. Ezen elemek összekapcsolása az otthon meghatározását jelenti, és az érzelmi kötődést hangsúlyozza.
A következő sorokban a versszöveg már ellentétet mutat. Az új világ, amely kínálkozik, valójában nem vonzza a költőt, sőt már előre "látatlan utálattal" szemléli. Itt a pozitív és negatív érzések közötti kontraszt jelenik meg, valamint az újdonság és a megszokás közötti feszültség.
A harmadik és negyedik sorok a múlt kötődéséről és az otthonhoz kapcsolódó mély érzésekről beszélnek. Az ódon, régi föld és az ott érezhető komfort érzése kiemeli a hagyomány és a gyökerek fontosságát az egyén életében.
Az ötödik és hatodik sorok a városokról beszélnek, ahol a beton és üveg alkotta épületek "torz, alaktalan" arca kiemeli az emberi érintetlenség és a természeti elemektől való távolság érzését.
A hetedik sorban a költő kifejezi azt az ellenszenvet, amit a modern városok iránt érez, és megjegyzi, hogy nem tudja elfogadni ezt az állapotot, még ha csábító ajánlatokkal is jönnek.
A nyolcadik és kilencedik sorokban a viszony szakítása látszik megjelenni, melyet "kezdet nélküli viszonyunk: vége" idéz elő. A tizenegyedik sor a modern világ térnyerésének sebességére utal.
A tizenkettedik sorban a "néma háborúd úgy hívod: béke" kifejezés az emberi értékek és a természeti harmónia elvesztését sugallja, melyet a modern fejlődés egyfajta "béke" látszata takar.
Ezen elemeinek együttesen a vers összetett érzelmi konfliktust jelenít meg a hagyomány és a modernitás, a természet és a városi környezet között, és hangsúlyozza az egyéni identitás és otthon érzését, melyeket a modern világ hozzájárulása is képes megzavarni
negyvenkilenc(offtopic)2023. augusztus 12. 10:05
@Rdi: Kedves Péter! Pár cikket olvastam a témában s így valamennyire képben vagyok, de leirásod remek összefoglaló. Köszönöm szépen! Most kedvet is kaptam kipróbálni a robotot. Meglepően gyorsan összerittyentett egy verset megadott szavakkal, de sok eredetiség nincs benne ez igaz. Kipróbálom az elemzésben mit tud...
Edeke(offtopic)2023. augusztus 12. 08:11
@Rdi: Szija, úgy látom profi vagy ebben. Nézz már be te is a " mire gondolsz" fórumra..😀
Rdi(offtopic)2023. augusztus 12. 08:10
Bocs mindenkitől, elfelejtettem kibontani egy gondolatot.
Arról van szó, hogy nyilván helyes, ha kiváltják velük a veszélyes munkahelyeket, de egy ilyen robot önálló "gondolkodása" nem fog kiterjedni például a természetvédelemre, a közelben élők egészségügyi, stb. ellenérdekeire, mivel programszinten lehatárolható a feldolgozott ismeretek köre.
Rdi(offtopic)2023. augusztus 12. 08:06
@negyvenkilenc:
Sokszor kérdezik ezt tőlem és már kialakult bennem egy egyenválasz, de nem túl rövid, mert nem csak azzal foglalkoztam, hogy érdemes-e, hanem a veszélyeivel is.
1) Szerintem a robot jelenlegi formájában egy informatikai eszköz és a cél az lenne, hogy tovább fejlődjön, de eszköz maradjon.
2) Maga a Chat GPT egy szövegalapú program, vagyis annyival több, mint egy élő ember, hogy sokkal nagyobb (szinte határtalan) mennyiségű, már létező írás alapján képes bármilyen témában értelmesen kommunikálni, keresni, idegen szövegeket fordítani (bár ez utóbbiban van egy nyílt fejlesztésű sokkal jobb oldal), programozni, mérnöki segítséget nyújtani, szinte az élet minden területén képes segíteni.
3) A robot működését egyelőre csak belső, programozói szintű szabályok, elvek határolják be (például mennyiségi alapú elemzés, beépített PC szűró, stb.), vagyis társadalmi szinten kicsi a ráhatás.
Ezzel mindenképp foglalkozni kell.
Így volt lehetséges, hogy egy - már lekapcsolt program - "szabadjára engedett" MI gép, rövid idő alatt náci alapú szövegeket kezdett írni.
4) Az önállóan gondolkodó képes és döntést hozó gép további veszélyekkel is jár, rövid távon rengeteg emberi munkahely megszűnésével fog járni (pld. veszélyes anyagokkal dolgozó üzemek!), hosszabb távon képes lesz a kreatív tevékenységek kiváltására is!
5) Az oktatásban kiválóan alkalmazható, segítséget tud nyújtani a tanárnak ls diáknak egyaránt.
Én a tanulóimmal prezentációk készítéséhez alkalmaztatom, három lépésben képes tudományos szövegek kellő szintű tömörítésével elkészíteni egy bemutató szöveges tartalmát, a tanulónak "mindössze" ellenőriznie kell más módszerekkel a szöveg ellenőrzésére, kiegészítésére képekkel, stb.
Összefoglalva, tudományos területen, tanuláshoz, oktatásban, szöveges keresésben és elemzésekben nagyon jól használhatók az MI alapú programok, robotok, de emberi ellenőrzés mellett.
Verset még nem próbáltam íratni vele, de képes különböző stílusú szöveg megírására például képes propaganda gyártásra is.
Van tehát egy jelenlegi, élő veszélye és van egy jövőbeni, amennyiben a fejlesztése során nem épülnek be az emberi civilizációs, humán értékek.
negyvenkilenc(offtopic)2023. augusztus 12. 07:22
@Rdi: bocs! :)
Neked mi a véleményed a robotról? Lapos szövegeket gyárt, vagy van értelme vele beszélgetni?
Edeke2023. augusztus 12. 07:15
@negyvenkilenc: danke ( ez a thank you németül)😀
Rdi(offtopic)2023. augusztus 12. 07:08
@hazocsa: írd meg neki, hogy írjon gúnyos, vagy mondjuk lenéző stílusban :) de itt ne tedd közzé!
Rdi(offtopic)2023. augusztus 12. 07:07
@negyvenkilenc: pont most írtam neki én is :)
negyvenkilenc(offtopic)2023. augusztus 12. 07:03
@Edeke: ja itt:
https://chat.openai.com/auth/login
:)
Rdi(offtopic)2023. augusztus 12. 07:03
Akinek nincs chat gpt fiókja, az küldje el nekem és megcsináltatom a robottal.
Természetesen először privátban egyeztetünk!
Edeke(offtopic)2023. augusztus 12. 06:57
@negyvenkilenc: itt?
negyvenkilenc(offtopic)2023. augusztus 12. 06:27
@Edeke: Szia! Még sosem használtam, de szerintem itt kéne egy felhasználói fiókot létrehoznod.
Edeke(offtopic)2023. augusztus 12. 03:56
Segítsetek legyszike! Ez a ChatGPT nagyonegyszerű földi halandónak hogyan érhető el?
hazocsa2023. augusztus 12. 01:05
Kis segítséggel helyesen értelmezte a "Dermedés" című versemet
"Tél köpenyébe burkolódzom,"
Itt a költő azt fejezi ki, hogy a hideg, dermesztő télre utalva olyan, mintha magára öltözne egy hideg köpenyt, ami az elszigeteltséget és a szomorúságot is jelképezi.
"a hideg hóval takaródzom."
Ez a sor tovább erősíti a hidegség és elszigeteltség képét, ahogy a "hideg hóval" még jobban belemerül.
"Megfagyott szemem üresen néz,"
A költő személyes érzéseit fejezi ki, hogy szemének hidegen fagyott tekintete van, amely érzelemmentesnek és üresnek tűnik.
"de szívemben az emléked ég."
Itt a vers hangsúlyozza, hogy bár a külvilág hideg és elérhetetlennek tűnik, a múltbeli emlékek még mindig elevenen égnek a költő szívében.
"Tekinteted olvasztott jeget,"
Ez a sor azt sugallja, hogy a másik személy tekintete olyan erőteljes, hogy képes volt felmelegíteni a költő "jeget", azaz lelki hidegségét és szomorúságát.
"félreseperte a felleget."
Ebben a sorban a tekintetnek tulajdonított cselekedetek újabb példáját látjuk, a költő úgy érzi, hogy a másik személy tekintete eloszlatja a felhőket, azaz a szomorúságot.
"Acélszürkén, haraggal villant,"
Ebben a sorban a tekintet árnyalatai változnak, most már "Acélszürkén" és haragosan ragyog.
"vagy szép, kélő mosollyal csillant."
Ezzel az ellentétes képpel a költő azt fejezi ki, hogy a tekintet néha szép mosollyal is ragyoghat.
"Ha reám szerelmesen néztél,"
A vers megint a szerelem témájára tér vissza, itt arról beszél, hogy amikor a másik személy szerelmesen néz rá, az boldog és melegséget hozott.
"csak boldog viszonzást kértél."
Ebben a sorban az érzelmek kölcsönösségét hangsúlyozza, és azt mondja, hogy a másik személy boldog viszonzást szeretett volna.
"Mind elolvadtak a jégcsapok,"
Ebben a sorban a költő azt fejezi ki, hogy a szerelem hatására a lelki hidegség és távolság megszűnt, és az érzelmek újra felmelegítették őt.
"és kivirultak a hajnalok!"
Ezzel a sorral azt sugallja, hogy a szerelem hatására új életre kelt az élet, és az új lehetőségek és boldogság hajnala kibontakozott.
"Te voltál a meleg napsugár,"
A másik személyt egy "meleg napsugárként" jeleníti meg, aki fényt és meleget hozott az életébe.
"mely fénylőn, éltetőn körbejár..."
Itt a vers folytatja a melegség és élet adó hatásának kiemelését, ami körülveszi és áthatja a költőt.
"Váratlanul jött a komor éj."
A vers hangulata hirtelen válik sötétebbé és szomorúbbá, amint a "komor éj" metaforával az elhaló szerelem és boldogság végét jelzi.
"Kis meleget!... úgy visszalopnék."
A költő vágyakozik az elhaló meleg és boldogság után, és úgy érzi, mintha vissza akarná nyerni az elveszett pillanatokat.
"Fagy marka szorítja testemet,"
A hideg és az elszigeteltség újra visszatér, és a költő testénél érzékelteti ezt.
"bánat borítja a lelkemet."
A bánat és a szomorúság most már a lelket érinti.
"Még itt van velem a szerelem..."
A vers hangsúlyozza, hogy bár a boldogság elmúlt, a szerelem még mindig jelen van, még ha sötétségbe is burkolózik.
"de hamuvá lett a Kedvesem."
Természetesen, szívesen értelmezem a verssorokat részleteiben:
"Tél köpenyébe burkolódzom,"
Itt a költő azt fejezi ki, hogy a hideg, dermesztő télre utalva olyan, mintha magára öltözne egy hideg köpenyt, ami az elszigeteltséget és a szomorúságot is jelképezi.
"a hideg hóval takaródzom."
Ez a sor tovább erősíti a hidegség és elszigeteltség képét, ahogy a "hideg hóval" még jobban belemerül.
"Megfagyott szemem üresen néz,"
A költő személyes érzéseit fejezi ki, hogy szemének hidegen fagyott tekintete van, amely érzelemmentesnek és üresnek tűnik.
"de szívemben az emléked ég."
Itt a vers hangsúlyozza, hogy bár a külvilág hideg és elérhetetlennek tűnik, a múltbeli emlékek még mindig elevenen égnek a költő szívében.
"Tekinteted olvasztott jeget,"
Ez a sor azt sugallja, hogy a másik személy tekintete olyan erőteljes, hogy képes volt felmelegíteni a költő "jeget", azaz lelki hidegségét és szomorúságát.
"félreseperte a felleget."
Ebben a sorban a tekintetnek tulajdonított cselekedetek újabb példáját látjuk, a költő úgy érzi, hogy a másik személy tekintete eloszlatja a felhőket, azaz a szomorúságot.
"Acélszürkén, haraggal villant,"
Ebben a sorban a tekintet árnyalatai változnak, most már "Acélszürkén" és haragosan ragyog.
"vagy szép, kélő mosollyal csillant."
Ezzel az ellentétes képpel a költő azt fejezi ki, hogy a tekintet néha szép mosollyal is ragyoghat.
"Ha reám szerelmesen néztél,"
A vers megint a szerelem témájára tér vissza, itt arról beszél, hogy amikor a másik személy szerelmesen néz rá, az boldog és melegséget hozott.
"csak boldog viszonzást kértél."
Ebben a sorban az érzelmek kölcsönösségét hangsúlyozza, és azt mondja, hogy a másik személy boldog viszonzást szeretett volna.
"Mind elolvadtak a jégcsapok,"
Ebben a sorban a költő azt fejezi ki, hogy a szerelem hatására a lelki hidegség és távolság megszűnt, és az érzelmek újra felmelegítették őt.
"és kivirultak a hajnalok!"
Ezzel a sorral azt sugallja, hogy a szerelem hatására új életre kelt az élet, és az új lehetőségek és boldogság hajnala kibontakozott.
"Te voltál a meleg napsugár,"
A másik személyt egy "meleg napsugárként" jeleníti meg, aki fényt és meleget hozott az életébe.
"mely fénylőn, éltetőn körbejár..."
Itt a vers folytatja a melegség és élet adó hatásának kiemelését, ami körülveszi és áthatja a költőt.
"Váratlanul jött a komor éj."
A vers hangulata hirtelen válik sötétebbé és szomorúbbá, amint a "komor éj" metaforával az elhaló szerelem és boldogság végét jelzi.
"Kis meleget!... úgy visszalopnék."
A költő vágyakozik az elhaló meleg és boldogság után, és úgy érzi, mintha vissza akarná nyerni az elveszett pillanatokat.
"Fagy marka szorítja testemet,"
A hideg és az elszigeteltség újra visszatér, és a költő testénél érzékelteti ezt.
"bánat borítja a lelkemet."
A bánat és a szomorúság most már a lelket érinti.
"Még itt van velem a szerelem..."
A vers hangsúlyozza, hogy bár a boldogság elmúlt, a szerelem még mindig jelen van, még ha sötétségbe is burkolózik.
"de hamuvá lett a Kedvesem."
A vers utolsó sorában a költő azt fejezi ki, hogy a szerelem, amely korábban olyan meleg és élettel teli volt, most "hamuvá lett", azaz elhaló és megfakult.
Ez a vers gazdag képekkel és érzelmekkel átszőtt, és az évszakok változása és az érzelmek változékonysága közötti párhuzamot mutatja be.
Rdi2023. augusztus 11. 21:35
A mesterséges intelligencia verselemzése 1. A pozitív.
Bár minden kritikus ilyen szépen írna!
Természetesen elemezem a versedet is! Ez egy hosszabb vers, amely mélyebb érzelmeket és gondolatokat hordoz. Az alábbiakban részletesen kifejtem az egyes részeket:
1. Az első versszak:
"Eszőcsepp,
lelkem könnye,
legyél ott,
hol izzó
vörös rózsán
méh vagyok!"
Ebben a részben a vers kezdetén a "lélek könnye" egy csepp esővel van azonosítva, ami egy erős metafora az érzelmi állapotra és a természeti elemekkel való kapcsolatra. A "vörös rózsán méh vagyok" kép azt sugallja, hogy a költő szívét és lényét egy olyan szenvedélyes és érzékeny szituációba helyezi, mint egy méh a virág közepén.
2. A második versszak:
"Szomjamat
belőled úgy
oltsam el,
hogy rózsa
nektárjával
átölelj."
Itt a költő a szomjúságát és vágyait ábrázolja, amelyeket a rózsa nektárjával és érintésével próbálja eloltani. Ez a szakasz a vágy és az elköteleződés ábrázolására szolgál, miközben továbbra is a természet és az érzelmek közötti kölcsönhatásra összpontosít.
3. A harmadik versszak:
"Szabad méh
vagyok, szállok
tovább így,
hűtlenül,
szívem lángja
míg kihűl!"
Ez a rész a szabadság és a kihűlés témáját hozza be. A "szabad méh" azt fejezi ki, hogy a költő a saját útját keresi, függetlenül. A "szívem lángja míg kihűl" a szenvedély idővel való lecsengését vagy az érzelmi eltávolodást sugallja.
4. A negyedik versszak:
"Őszi nap
megszárítja
rózsámat,
őszi éj
megdermeszti
jég alatt."
Ebben a szakaszban az őszi elemek, mint a nap és az éj, a változás és az elmúlás szimbólumaivá válnak. A "rózsámat megszárítja" arra utal, hogy az idő múlása megviseli a költő érzéseit és tapasztalatait.
5. Az ötödik versszak:
"Őszi nap,
szerelmemben
égess meg,
őszi éj,
életemnek
vess véget!"
Ez a szakasz a ciklus lezárását és a befejezést szimbolizálja. Az "őszi nap" a szenvedélyt és érzelmet jelképezi, míg az "őszi éj" az elmúlást és befejezést hozza el. A vers a vége felé erős drámai és érzelmi fordulatot vesz.
Összességében a vers erős képekkel, metaforákkal és szenvedéllyel dolgozik, hogy ábrázolja az érzelmek, a változás és az elmúlás összetett témáit. A sorok és szakaszok különböző rétegeket és hangulatokat hoznak létre, amelyek hozzájárulnak a vers mélységéhez és érzelmi gazdagságához.