Ki az igazán tehetséges a verselésben?

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!

fricska2017. február 26. 12:24

@M.Laurens: 2017. február 26. 10:43
Köszönöm a válaszod.

Írod:
"az alázat maga, mindig egyfajta alárendeltség/alávetettség, ami lehet önkéntes, vagy elvárt magatartás."

Az alázat mindig önkéntes vállaláson alapul.
Ha már elvárt és annak eleget is tesznek, akkor az már megalázkodás, ami nem mindig önkéntes.

@Pera76:-val értek egyet: 2017. február 26. 11:09
"alázattal - tisztelettel – közelíteni"

Pedagógus, orvos, művész, önkéntes természetvédők, stb, stb adni akar "alázat-tal", vagy karrierért teszi, amit tesz (csak pénzért) és, ha kell, akár megalázkodva.

M.Laurens(offtopic)2017. február 26. 12:18

@Pera76: Bár töröltem a bejegyzésem, de a két pont nem volt semmilyen összefüggésben a szövegen belül.
Olyannyira nem, hogy két külön fejezetben szerepelt és a kiemelt kezdő mondat sem tartalmaz semmiféle feltételes módot (ha, akkor, stb...). A második pontod pedig a zárósort tartalmazza, kettő között pedig Makó és Jeruzsálem a gondolatnyi távolság.  :)
A továbbiakban pedig megnyomtam a "tartózkodom" gombot!

Pera762017. február 26. 12:11

M. Laurens, nem kell senkit sem semmiről meggyőzni, miért is akarnád, ha nem is akarod?
A te véleményed eccpecc törölted, pedig jó lett volna, ha még más is elolvashatná, hátha azonosulna azzal vagy bármely részletével... vagy ha nem érti, rákérdezne, vagy ha ellentmondásba ütközne, mint pl. én is, akkor lehetne eszmefejteni... így már nemigen.
De hát ez van, ettől még megy tovább a világ.

Pera762017. február 26. 12:07

@JohanAlexander: Ki tudja.  :)

M.Laurens(offtopic)2017. február 26. 12:06

@Pera76: Én kellő alázattal kiszálltam a továbbiakra!
Nem célom meggyőzni bárkit is...

Pera762017. február 26. 12:03

M.Laurens: Az alázat nem alávetettség, itt, költői szférákban véve biztos nem, itt szerintem az, aminek lejjebb véleményeztem.
Vallási értelemben sem látom alárendeltségi viszonyát, de itt nem ez a téma...
Igen, pontosan a véleményed végén van egy gondolat, amivel azért tudok azonosulni, mert helyénvalónak találom: semmi sem kőbe vésett dolog mindenki számára; és soha, senki/semmi - sem intézmény, sem individuum - nem kéne azt higgye, állítsa, hogy az ő igazsága egyetemes igazság, mert ilyen nem létezik.
A szerintem szó egy csoda. Használjuk is, ha az értelme elér hozzánk és fontosnak tartjuk.
Tehát összegezve, egy gondolatsoron belül nem látom értelmét annak, hogy állítok valamit, tutira, aztán azt felülírom úgy, hogy észre sem veszem:
1. "Azért azt tisztázzuk, hogy az alázat maga, mindig egyfajta alárendeltség/alávetettség, ami lehet önkéntes, vagy elvárt magatartás."
2. "És itt és most, a feltételes módra tenném a hangsúlyt, vagyis a szó értelmezése nem kőbevésett alapvetés."
E két kijelentés szöges ellentéte egymásnak, tehát elmagyarázhatnád bővebben, hogy most miről is van szó, ez vagy az legyen a mérvadó - szerinted - mert ezek elég szélsőségességek, nem összeegyeztethetőek, teljesen ellentmondás, de lehet, hogy az én adóm a hibás, ez sincs kizárva...

JohanAlexander2017. február 26. 11:14

@Pera76: ...így igaz!

Pera762017. február 26. 11:09

Látom az alázat is téma lett.
Maga a szó többjelentésű, többértelmű, de itt, ha versekkel, alkotással kapcsolatban nézem, nekem mindenképpen az jut eszembe erről a fogalomról, hogy alázattal - tisztelettel - közelíteni a művészet felé, nem ajtóstul a házba, nem melldöngetve, a kivagyiságot nem mutogatva, hanem szerénységgel, és talán a költészet ha szentély, akkor oda áhítattal, csendben illik belépni.
Persze nem mindig szentély, olykor egyéb is lehet, disznóóltól a csillagos égig széles a skála.
A megalázkodás már egészen más, akár tisztasággal párosul, akár érdekből.
"Másrészt lehet megalkuvó, sunyi, karrierista, talpnyaló, számító magatartás." - Ez nem alázat. Ez tisztán néven nevezve megalkuvás, sunyiság stb.

M.Laurens2017. február 26. 10:43

@fricska: nézz vissza és megtalálod a véleményemet is lentebb: 2017. február 25. 22:10
-
Mellesleg link tartalmát kimondottan Kanda barátom kedvéért tettem fel, mivel lejjebb ezt írta: "Másrészt lehet megalkuvó, sunyi, karrierista, talpnyaló, számító magatartás.".
Vagyis ezzel azt akartuk szemléltetni, hogy az éremnek két oldala van. Struccpolitika azt hinni, hogy a költők és a költészet alázata csak pozitív hozadékkal rendelkezik. Maga a szó is meglehetősen ambivalens, minden hozadékával együtt. Elég, ha Nyírő Józsefre gondolunk, akinek a megítélése máig vitatott. (nem tisztem és célom ezt itt és most elemezni). Kész tény és való, hogy az irodalom kedvelt eszköze a mindenkori hatalomnak és a mindenkori ellenzéknek is. Ebben az esetben nincs csak fehér, fekete nélkül.
-
Remélem kielégítő a válaszom.

Foldes1232017. február 26. 09:20

bocs (az a finom)

Foldes1232017. február 26. 09:19

Alázat?
Ha a dobostortát eszem a hurkával mert nekem a finom?
Szerintem a versírás = a szabadságon kell, hogy alapuljon.
Ha már konzervgyári munka akkor olyan is
Tucatgyártmány!  :)
Szoktam festeni képeket.
Ha a megrendelő azt mondja én így szeretném ha festenéd...
Én azt mondom, rendben akkor fesd meg te. mert én nem adom a nevem hozzá

fricska2017. február 26. 08:14

@Kandabula: 2017. február 25. 12:39
"@fricska: szerintem az "alázat": féltőn, óvatosan, tán kissé megszeppenve közelíteni az adott személyhez, tárgyhoz, vagy akár egy matematikai levezetéshez. Másrészt lehet megalkuvó, sunyi, karrierista, talpnyaló, számító magatartás.

Köszönöm a válaszod, de @Marie_Marel:-lel értek egyet
2017. február 25. 20:57
"@Kandabula: hát nem. Az alázat valami iránt leginkább a szeretetteljes szolgálattal egyenértékű."

és veled ebben az esetben:
@Kandabula: 2017. február 25. 21:54
"Anyai nagypapám faszobrász volt, (tőle ivódott át belém a fa szeretete). Volt egy ritkaságszámba menő rózsafa-tőkéje, de nem mert hozzányúlni, mert még nem érezte "mit rejt a fa". Meghalt, mielőtt nekikezdett volna. Ez már közelít az alázathoz."

Valami ilyen lehet a költői alázat is. Van egy leírni kívánt témája, de még nem érett meg közlésre a forma. Így jobb, ha vár vele.

Érdekes, @M.Laurens:bemásolt linkjén nem akadtál ki. Én szerettem volna, ha tőle is megköveteled, hogy saját megfogalmazásában fejtse ki, számára mit jelent az "alázat"
Ő végig a megalázkodásról ír. Itt pedig az "alázat" a téma.
Remélem azért megtudjuk majd, hogy @M.Laurens:mit ért az "alázat" szón. Természetesen saját megfogalmazásban. Én kíváncsi vagyok rá.

Köszönöm előre is

Marie_Marel2017. február 25. 23:02

@M.Laurens: jelen esetben az alázat szó azon értelmezésével foglalkoztunk, melyet az irodalom, a versírás iránt érez(het) a költő, amit @Kandabula: nem tudott értelmezni. Erre írtam a szeretetteljes szolgálatot. (Nem lexikális kérdés.)

M.Laurens(offtopic)2017. február 25. 22:30

Elköszönök, gondolom mára ennyi elég is volt belőlem. További kellemest!

Kandabula2017. február 25. 22:23

@M.Laurens: tökéletes!

Kandabula2017. február 25. 22:21

@M.Laurens: nézzük a dolgot "hátulról". A költő leül verset írni. Jön az ihlet, mire gondol? Magára, vagy az olvasóira? Aztán elkapja a megfelelési kényszer és inkább nem ír semmit.

M.Laurens(offtopic)2017. február 25. 22:11

@Kandabula: OK kiteszem!
----------------- MEK ------------------------
ALÁZAT főnév -ot, -a (csak egyes számban)
1. Az a magatartás, viselkedés, amellyel vki elismeri saját függőségét, alárendeltségét, másnak a fensőbbségét, s amely rendsz. meghatározott társadalmi formákhoz igazodik. Jobbágyi, színlelt, szolgai alázat; alázattal járul vki elé; alázattal viseltetik vki iránt.  Minden érdemit felejtve áll itt Szelid alázatban közöttünk. (Kisfaludy Sándor) Én nem voltam abból a fajtából, akit jobbá, finomabbá nevel az alázat. (Kaffka Margit)
2. (vallásügy) (Keresztényi) alázat: az az érzés, mely A keresztény vallás felfogása szerint az ember kicsinységének és bűnös voltának, valamint Isten nagyságának és szentségének tudatából származik. Keresztényi alázattal tűrte a csapásokat.
3. Az alázatnak (1–2) külső megnyilatkozása. Tekintetéből alázat áradt.  Egy … bejáró asszony nyikorgatta meg óvatos alázattal a kapukilincset. (Kaffka Margit)
4. (1945 előtt) Jelentését vesztett szóként alárendeltséget v. nagyfokú tisztelet kifejező állandósult szókapcsolatokban. Alázattal jelentem; kérem alázattal.  Szűcs Antal, 1327-es rendőrőrmester, alázattal jelentem a fogalmazó úrnak … (Kosztolányi Dezső)
------------------------

M.Laurens2017. február 25. 22:10

@Kandabula: Szerintem ez sem egyértelmű.
1: A műfajjal, olvasóval szembeni alázat
2: A mindenkori elvárásoknak való megfelelés (lásd pl. Rákosi korszak)

Kandabula2017. február 25. 22:08

@M.Laurens: nem jön be.

Kandabula2017. február 25. 22:07

@M.Laurens: körbejártuk a témát rendesen, csak az nem derült ki, hogy mit jelent az alázat a költőknél.