Kozmológia, ősrobbanás

Itt lehet beszélgetni a kozmológiáról, ősrobbanásról, az eredetünkkel kapcsolatos elméletekről.

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!

SemperAugustus2012. június 19. 16:42

találtam egy érdekes cikket: http://www.origo.hu/tudomany/vilagur/201 20618-naprendszer-furcsa-jelensegek-szok atlan-egitestek-anomaliak-a-holdak-kisbo lygok.html

SemperAugustus2012. június 19. 16:06

(ugye, ha az univerzumot térként fogom fel, nem lehet azon kívül térben elképzelni semmit, hiszen az maga a tér. A térben vannak golyók, de a golyók is alkotják a teret ugyanúgy, csak sűrűbb formában.)

SemperAugustus2012. június 19. 15:59

nem hagyom figyelmen kívül. Semmi nem utal asztalra, szobára és házra a kozmológiában.

Attila_the_hun2012. június 15. 20:49

''A mai tudomány szerint viszont az univerzum zárt, nem része egy nagyobb univerzumnak. ''

Tehát ha van egy tucat csapágygolyóm egy kosárban és a kosár egy asztalon van, akkor figyelmen kívül hagyhatom az asztal létezését, mondván: a golyók egy zárt rendszerben vannak. Csak az a baj, hogy attól még ott van az asztal. És ott van a szoba is és a ház is.

SemperAugustus2012. június 15. 13:00

''esetleg arról van szó, h ugyanaz létezik örökké csak mindig más formában ? ''

szép gondolat, azzal a kiegészítéssel, hogy amiről mi beszélünk, abban nincsenek távolságok, időszakok. Abban hullámok vannak, fény, anyag, gravitáció. Ezek a megnyilvánulási formák. Ha ezeknek az oszthatatlan létezőknek megtudjuk a tulajdonságait, akkor mindent tudunk már.

Törölt tag2012. június 15. 12:21

Törölt hozzászólás.

SemperAugustus2012. június 15. 09:49

lehet, hogy az ős létezők már eleve vannak, nem keletkeznek, viszont valami másfajta létezőket tudnak keletkeztetni, amik keletkeznek. Viszont ezeknek a létezése valószínűleg függ az ős létezőtől.

zephyr2012. június 15. 09:41

Valahol már szóltam arról a felfogásról, miszerint dolgok nem ''keletkeznek''.
Tegyük fel, hogy van egy ''A'' dolog. Azt mondja valaki egy ''B'' dologra, hogy az ''A'' dologból keletkezett.
Ha a ''keletkezést'' egy folyamatként ismerjük el, akkor ezen folyamaton belül megkülönböztethetőek olyan részek, ahol a dolog már nem ''A'', de még nem is ''B''. De mindenképpen valamilyen ''X'' dolog. A folyamat folyamatossága okán ezen köztes dolog és ez előtti ill. utáni dolog között is megkülönböztethetőek további köztes dolgok, ezen gondolatmenet vége pedig az, hogy végtelen számú dolgok léteznek. Ha ehhez hozzátesszük, hogy a dolgok nem állandóak [ez pedig a ''keletkezés'' mint folyamat alapfeltétele], akkor nem jelölhető ki olyan rövid időtartam, amely alatt csak egyféle dolog létezne kizárólagosan, ennek pedig az a következménye, hogy tetszőleges időtartam alatt végtelen számú dolog létezik egyszerre. A lehetséges dolgok egyszerre létezése pedig kizárná bármiféle új dolog ''keletkezését'', hiszen az nem ''keletkezne'', mivel már létezik.
Ha a ''keletkezést'' egy dolog időben egyértelműen meghatározható, egyszeri, konkrét és hirtelen (tehát azonnali) dologváltásnak ismerjük el, akkor azt a következtetést vonja magával, hogy megengedhető a dolgok időtartam alatti változatlansága. Ha továbbra is kitartunk a ''hirtelen keletkezés'' mellett és elutasítjuk a folyamatként való értelmezést, de az dolgok közti ''keletkezés'' jelentette oksági kapcsolatot megtartani szándékozunk, akkor az azt jelenti, hogy kénytelenek vagyunk a különbözőnek látszó dolgokat egyazon dolog különböző dolog-állapotainak felfogni; ahol a ''keletkezés'' továbbra is ''hirtelen'', de az állapotváltás* folytonossága biztosíthatja a dolog (állapotok) különbözőségének látszatát. Így azonban szembesülhetnénk azzal a következménnyel, hogy lehetséges, hogy a létező dolgok száma 1, (hiszen az időtartam alatti változatlanságot megengedtük) így ''keletkezés'' eleve nem lehetséges.

/*A dolog-állapotok új dolgokként való felfogása csak egy szinttel ''lejjebb tolná'' a problémát, ugyanakkor továbbra is feloldatlan maradna./

Ezen felfogás alapján a ''keletkezés'' nem létezik. A felfogás szerint a dolgok vagy már eleve vannak, így nem keletkeznek; vagy egy dolog nem ''keletkeztet'' újabb dolgokat, csupán állapotot vált, miközben ugyanazon dologként létezik tovább, miközben a folytonosság problémáját egy szinttel lejjebb, az állapotok szintjére örökli.

SemperAugustus2012. június 15. 08:20

nincs előtte, mert az maga az idő is, amit látunk, az időnek a megnyilvánulásai. Így vége sem lesz az univerzumnak, legfeljebb a létezés, léteztetés szűnhet meg. Ha valami nem létezik, akkor abból már nem lehet semmi. Azt nem tudom, hogy apró darabokra, különálló létezőkre felbomolhat-e, érdekes kérdés, szerintem nem.

Törölt tag2012. június 15. 07:49

Törölt hozzászólás.

SemperAugustus2012. június 15. 06:23

de a káoszban csak zárt univerzumok vannak, amik nem részei egymásnak, attól univerzum. Ha az ősrobbanásban hiszünk, ebben is hinnünk kell. Lehetnek más univerzum és téridő elméletek is. A mai tudomány szerint viszont az univerzum zárt, nem része egy nagyobb univerzumnak.

Maria, ezerszer leírtam már (ettől persze lehet marhaság), hogy nem a semmiből keletkezett a világ, az képtelenség. Őskáoszból keletkezett, amiben voltak létező dolgok. És mivel az idő is maga az univerzum, értelmetlen az a kérdés, hogy mi volt azelőtt. (Mivel ez egy időbeli kérdés.)

Attila_the_hun2012. június 14. 22:37

Már hogyne lehetnénk! Halmazok a halmazban. A Föld is része a Naprendszernek és az a tejútrendszernek, az pedig az összes többi galaxissal a világegyetemünknek, ami pedig része valami nagyobbnak. Bezony.

Törölt tag2012. június 14. 21:51

Törölt hozzászólás.

SemperAugustus2012. június 14. 21:39

dehogynem, mivel nem tudunk más világokról és nem is tudhatunk róla - révén a részei vagyunk ennek - akkor nem lehetünk egy másik világ részei is.

Attila_the_hun2012. június 14. 21:31

''a mi világunk szempontjából az volt.''

Dehogy.

SemperAugustus2012. június 14. 21:00

a mi világunk szempontjából az volt.

Törölt tag2012. június 14. 20:10

Törölt hozzászólás.

SemperAugustus2012. június 14. 11:41

király, szerintem az ősrobbanás valamilyen formája volt, nem feltétlenül úgy, ahogy azt ma gondoljuk, de az idő, téridő akkor alakulhatott ki tutira.

Pintyu2012. június 14. 11:33

Itt lehet beszélgetni a kozmológiáról, ősrobbanásról, az eredetünkkel kapcsolatos elméletekről. Szerintetek volt ősrobbanás? Vagy több ősrobbanás is volt? Hány éves a világegyetem?

 
1...495051