Vendégszoba - 2010. április 6. 18-20-ig Nemes Zoltán Márió válaszol

A kérdések moderálás után jelennek meg az oldalon.

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!

Colletus2010. április 6. 20:08

Köszönöm szépen a Poet.hu szerkesztősége nevében, hogy elfogadtad a meghívást, és megtiszteltél minket a válaszaiddal! Szeretnénk megajándékozni egy Poet évkönyvvel. Ha a címed megírod e-mailben, akkor postai úton el fogjuk juttatni neked.

A fórum továbbra is elérhető, ha valaki utána szeretne nézni az itt folyó beszélgetésnek.

Köszönjük a felhasználóknak is a tartalmas kérdéseket!

Nemes Zoltán Márió (vendég)2010. április 6. 20:08

Szeretném megköszönni a poet.hu oldal szerkesztőinek a lehetőséget, hogy vendégként szerepelhettem, és köszönet a fórumozóknak is a kérdéseikért! További szép estét és jó verseket kívánok mindenkinek!

Törölt tag2010. április 6. 20:03

Törölt hozzászólás.

Nemes Zoltán Márió (vendég)2010. április 6. 20:02

Kedves Alyz! Ahogy arra már korábban is utaltam az internetnek releváns és produktív hatása van/volt az irodalomra. A poethoz hasonló portálok, melyeknek az őse-mintája a Dokk portál volt adtak/adnak egy olyan közösségi élményt, mely nagyon inspiráló lehet egy induló szerzőnek, szakmai (olvasási-írási) tapasztalatot szerezhet, és ami a fő: toleranciára is nevel(het). Szóval én csak örülni tudok az ilyen kezdeményezéseknek műhelyeknek, mert ez is egy mód arra hogy a verset ne kelljen eltemetni a digitális korszakban. Saját kellemes tapasztalataim is vannak ebben a témában, hiszen régebben a Dokknak is lelkes olvasója voltam, és a barátaimmal-szerzőtársaimmal alapított Telep-csoport is egy versblog körül szerveződött. Szóval csak további munkára-írásra tudom ösztökélni a portálok szerzőit.

Alyz2010. április 6. 19:54

Kedves Márió!
Mindenekelőtt arra lennék kíváncsi, mi a véleménye arról a sok ezer, önmagát versben kifejezni akaró emberkéről, mint amilyen én is vagyok?
Írjuk a verseket..íróaSZTALNAK ÉN SOSEM ÍRTAM..HA NEM TUDNÁM AZONNAL MEGJELENTETNI
/ INTERNET! / ÉS AZONNALI ReAGÁLÁSOKAT KAPNI RÁJUK, SOSEM ÍRNÉK VERSET..

bocs, megnyomtam a capslocot.de nem érek rá javítani..

''Én arra buzdítanám a szerzőket, hogy először is próbálkozzanak meg az interneten, hiszen ez jó és kevéssé fájdalmas leckét adhat, abból hogy hogyan lehet külső szemmel-objektíven megítélni a saját és az idegen verseket-szövegeket.''  :) :)



Nemes Zoltán Márió (vendég)2010. április 6. 19:53

Kedves Horváth Zoltán!
Szerintem van helye a rímnek, és ezt attól függetlenül gondolom így, hogy a saját gyakorlatomban eddig nem nagyon használtam rímeket. Persze kérdés, hogy mi a megoldás. A saját részemről nagyon szeretem pl Kemény István rímelését, noha a költő verseit régebben sokat kritizálták az ún. ''pongyola'' rímelése miatt, de a pongyolaságot érdemes egyfajta elidegenítő effektusnak felfogni, hiszen a túl szép rím bántóan csilingelővé változtathatja a szöveget, ami a kortárs ''rímhallást'' taszítja.

zoltan.horvath2010. április 6. 19:49

Üdv Márió!
Véleményed szerint van helye a kortárs költeményekben a rímeknek vagy az úgymond a rímmentesek de csontkemény minimalisztikára építőek a ''trendik'' ?

zoltan.horvath

Nemes Zoltán Márió (vendég)2010. április 6. 19:48

Kedves guee! A következő képzettársításokkal tudok szolgálni-segíteni. A sár a szerves emberi/testi vonatkozások megidézője, lemoshatatlan szennyeződés, egyszerre morális és biológiai salak, miközben a szervetlen létezés jelölője is, a részvét nélküli anyag, vagyis egy olyan motívum amiben emberi és nem emberi részvéttelenül egymásba omlik.

guee2010. április 6. 19:44

Kedves Márió!

Köszönöm az előbbi válaszát! Még megragadnám az alkalmat, hogy kérdezzek, a ''sárról'' szeretnék többet megtudni. Több versében is motívumként tér vissza a sár. Van valami különösebb oka, hogy ezt ilyen gyakran használja? Mit szimbolizál? A saját verzióm ismerem, most az ön nézőpontja érdekel. Előre is köszönöm!

Nemes Zoltán Márió (vendég)2010. április 6. 19:44

Kedves Papp Für János! Az AMH versről gondolkodva, (s ennek kapcsán első kötetemre visszagondolva) úgy érzem, hogy nem volt ''cél'' az eredetiség és/vagy az eredetieskedés, hanem egyfajta ösztönös mozgás vezetett-írányított ehhez a ''stílushoz''. Annak a vágya, hogy minél pontosabban (vö. korábbi válasz plasztikus kép) felszínre tudjam hozni azt az élményt, hogy a saját valóságom valamilyen értelemben a valóság ellen építkezik. Ez egy negatív világ, ami úgy próbálja verssé menteni magát, hogy az emberi és életvonatkozásokat szinte lerombolja miközben feltárja. Bizonyos értelemben egészen egzaltált eljárás, pszichonalaitikus gyónás, miközben hiányzik a pszichonalízis racionális ''megfejtése''.

Nemes Zoltán Márió (vendég)2010. április 6. 19:35

Kedves ermi-enigma! Nem tartom lehetetlennek, hogy ennek a versnek kapcsán létezik olyan racionális válasz, ami kielégíti önt. De én meg abban nem hiszek, hogy a racionalitás és a vers szakadásmentesen párosítható volna anélkül úgy, hogy a végeredmény ne lenne fásult és kiszámítható. De ahogy már említettem az a jó a korátrs lírában hogy sok egymással párhuzamos líranyelv van forgalomban, így nincs annak kizárólagos érvényessége hogy a modern vers ''érthetetlen'' lenne. A tiszta képet amire utal én is fontosnak tartom bár inkább plasztikus képnek szoktam nevezni, hiszen lehet valami megfogható és súlyos anélkül hogy tökéletesen átlátható lenne.

furjanos2010. április 6. 19:24

Szép estét mindenkinek!

Kedves Márió, Önről mindig az Alkalmi magyarázatok a húsról c. verse jut először eszembe - természetesen nem csupán ezzel azonosítom - mert azt hiszem az a vers egy ''márkajelzés''. Hogyan jutott el eddig a verséig? Mármint milyen út és élményvilág, esetleg tapasztalat ''szül'' meg egy ilyen igen karakteres és eredeti verset?

Tisztelettel: Papp Für János

Nemes Zoltán Márió (vendég)2010. április 6. 19:23

A szövegeim számomra is távol esnek a dal fogalmától, hiszen nem gondolom hogy a dal fogalma felcserélhető lenne a vers fogalmával. Sajnosnem érdekes kérdést vet fel, ugyanis én se szeretem ha valaki azt keresi mit akarhatott mondani a szerző, ugyanis ez nem olyan fontos mint amennyire sokan gondolják. Én saját magamat mint lírtai alanyt szeretem inkább háttérbe szorítani, hogy érvényesülhessen az olvasó és a nyelv kreativitása.

Törölt tag2010. április 6. 19:18

Törölt hozzászólás.

Colletus2010. április 6. 19:17

A következő hozzászólások guee kérdésére reflektálnak.

Nemes Zoltán Márió (vendég)2010. április 6. 19:17

Kedves Szebenyi Judit! Általában nem tudom előre a születő verseim címét és tartalmát. Ha ezeket tudnám, akkor talán meg se kellene őket írnom  :) Természetesen vannak előzetes elképzeléseim-vízióim, de ahogy ezek az írás során tisztulnak, úgy változnak is. Vagyis egyfajta belső nyomkövetés-letapogatás történik. Verseiről szívesen véleményt mondok privát levélváltás keretei között, de nem hiszem hogy a tévedhetetlen döntőbíró szerepét magamra vállalhatnám.

sosjudit2010. április 6. 19:11

Üdvözletem Kedves Márió,
Én határon túl élő magyar vagyok, Szerbiában élek, Szabadka község területén Kelebián. Én amatőr író vagyok, nevem Szebenyi Judit és vannak már verseim itt ezen az oldalon.Én csak akkor tudok írni verset, amikor a lelkem legmélyéből jön, Te hogy írod verseidet, már mindegyiknek tudod előre a címét és tartalmát?
Nálunk elég sok fiatal szereti a verseket, de viszont nem tud hozzájutni könyvekhez, mert nagyon drágák, tudna e ebben segíteni nekünk?
Szeretném véleményét kikérni a verseimről, érdemes e csinálnom vagy sem, előre is köszönöm válaszát.
Tisztelettel
Szebenyi Judit

Nemes Zoltán Márió (vendég)2010. április 6. 19:11

Kedves Zolka! Megtorpant estéimen és vagy éjszakáimon néha valóban rámvetül az irodalom ormótlan árnyéka. Ilyenkor egy bélben érzem magam, és nem tudom hogy milyen úton jussak ki. Az irodalom ilyenkor egy szarvasmarha és vagy egy bálna, aminek nem lehet kijutni a testéből. Ez szorongató élmény, hiszen azt is bizonyítja, hogy nincs kijárat a kultúrából, noha a vers mindig kicsit kifelé akar törni, hiszen nem nyugodhat bele abba hogy veszélytelen kultúrtárgy maradjon. Na remélem ez olyan válasz volt, amire sohasem kérdeznek rá  :)

BZ2010. április 6. 19:05

Szia Márió!

Nem akarok kérdezni, mert csupa olyan dolgot tudnék, amire magam is tudom a választ vagy ha nem, akkor magam szeretnék a végére járni. Így inkább arra kérlek, hogy nézz egy kicsit befelé és ossz meg egy olyan gondolatot, ami csak egy megtorpant estén eszedbe jut az irodalomról. Legyen ennek alapja a tapasztalat vagy akármi. De olyan legyen, hogy tudod róla, csak a tiéd. Válasz legyen egy olyan kérdésre, melyről tudod, hogy azt senki nem kérdezi meg.

üdvözlettel: Budai Zolka

Nemes Zoltán Márió (vendég)2010. április 6. 19:04

Kedves Kurucz Marina!
A siker meghogy valaki ''jó'' verseket ír-e, az sajnos nem mindig találkozik. A kritikusok véleménye persze sokszor fontos, de nem abban az értelemben, hogy most mesterségesen építik vagy rombolják valakinek a karrierjét, hanem (számomra) inkább abban hogy tudnak professzionális olvasatokat-értelmezéseket adni (hiszen ők is olvasok) s ezzel serkentik az írásfolyamatokat. Mondjuk én nagyon tudok örülni annak az olvasói rétegnek, akik képesek érzelmileg rezonálni az írásaimra, ez a hatás rendkívül inspiráló tud lenni, pl. a felolvasóestek alkalmával.