Mindenki írjon egy haikut! (5-7-5)

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!

tovis2011. május 27. 19:23

Kedves Sonyo
általában magunk között a jót, segítőkészséget, egymástól tanulni vágyást feltételezem.
Sajnálom ha itt többen egy nagyképű alakként aposztrofálnak, ők tudják.
Az, hogy itt az igazi haikut mégsem közelítik sokan, nem különösebben zavar, de ha emiatt fikáznak, mert a kérdésben nemcsak Google kikeresés szintjén állok, az elgondolkoztat.
Pedagógus vagyok, bőrömből kibújni nem tudok.
A japán ember erkölcsiségét nem helyezem más népek fölé, de vannak életvitelükben követendő példák.
Pl az idősek tisztelete, ami Európában azért még tanulandó, főleg a keresztény tanítás mesterséges háttérbe szorítása miatt.
A Dragon Ball szerű rajzfilmek Japánban pl felnőtteknek készülte, Európában gyermek műsorsávokban vetítik.
Sok sok ellenpéldát tudnék felhozni.
Szeretettel ajánlom bluebird műveit, kinek haikuiból, fordításaiból tanulmányt írtam, s itt van a portálon.
Számomra az ő haikui közelítik meg az igazi haikut, bár ez csak cél, mert szerintem ahhoz megfelelő körülmények, életfelfogás, a pillanat varázsának egyedi leképezése szükséges.
Így csak közelíthetünk hozzájuk - pl. Bashohoz
Örömmel vettem továbbgondolkodásra buzdító hozzám szólásod.

sonyo2011. május 27. 18:48

Most az est honol
lohol a Göncöl-szekér
érints meg hajnal

Sziszka002011. május 27. 18:24

koffein bomba
lázam nem csillapítja
agyam elrepül

ForroPiros2011. május 27. 18:20

szívemben szunnyad
új nap -s ha jön a reggel
érintsd meg felkel

Törölt tag2011. május 27. 18:15

Törölt hozzászólás.

Csuti7292011. május 27. 18:13

...Itthon

Indulásra kész
bőröndben fél életem
utolsót nevet...

sonyo2011. május 27. 18:00

Egy magyar haiku. Még tömör is, bár nem a természettel foglalkozik. Itt Pesten már nincs is...

A MA

Adj
és
hagyj!

sonyo2011. május 27. 17:59

Ne haragudj tövis, nem tudtam, hogy kitől idézted (nem jelezted!)(ezt az erősen szubjektív gondolatot) Azt gondoltam, hogy egyetértesz vele, azért kértem a téma kifejtését. Nem vagy már Te se gyerek, hogy a téves hangsúlyokért megsértődj. Kérlek ne haragudj, ha éle volt a kérdésemnek! Nem akartalak megbántani. Az együttgondolkodás kérdéseket és válaszokat jelent. Nem baj, ha az előző kérdésemre nem tudsz válaszolni. Ahogy írtad, ezt ők gondolják így. A dolog a helyére is került. Ez az együttgondolkodás. Én sokat foglalkoztam a Tao filozófiájával, nem a vallással. A vallás, sokszor egésszen mást hordoz, mint a korábbi filozófia. Sokkal közelebb áll a természet tiszteletéhez, mint a többi (hindu, budhista, sinto stb.) mert hitelesek, együtt élnek vele, részét alkotják. Azért kiváncsiskodtam, mert azt láttam, hogy jól ismered a Japán kultúrát. Kiváncsi voltam, hogy hogyan lehet kimondottan Japán a haiku. Nem érzem a mesterségesen kidolgozott japánkertekben és az újra és újra visszametszett (gyökereinél újra és újra megcsonkított) aprócska fáknál a természet tiszteletét. Nem érzem hitelesnek. Mintha ők is a saját képükre akarnák formálni a világot. A hagyományok fontosabbak mindennél. (kicsapják az iskolást, ha nem vesz részt a hagyományos harci kiképzésben, lenézik a családfőt, ha nem túlórázik, nem veszik ki a szabadságot, hogy a családjukra fordítsák stb.)lehet hogy nem igazak ezek a hírek, ezért szerettem volna Veled együttgondolkozni, hogy tisztább képet kapjak.
Ha van kedved folytatni, gondolkodjunk együtt!
ermi-enigma se válaszolt arra, hogy az utolsó falopós haiku-próbálkozásom közhelyes volt-e vagy nem. Várom...

Törölt tag2011. május 27. 17:37

Törölt hozzászólás.

bluebird2011. május 27. 16:08

Köszönöm, ha elolvassátok

bluebird2011. május 27. 16:07

Ajánlom figyelmetekbe bluebird haiku fordítását blogjában, ha valakit
érdekel még a téma

Törölt tag2011. május 27. 14:11

Törölt hozzászólás.

tovis2011. május 27. 11:00

úgy hogy más is értse...

Törölt tag2011. május 27. 10:38

Törölt hozzászólás.

tovis2011. május 27. 10:34

Boglárka
ha valaki ilyesmit állított annak címezd.
szerintem nem volt olyan

Törölt tag2011. május 27. 09:58

Törölt hozzászólás.

tovis2011. május 27. 09:56

egyáltalán minek kötözködik it mindenki, együtt gondolkodás helyett.
Csókolom a barátságot, legjobb, ha hozzá se szólok.
Továbii kellemes beszélgetést.

tovis2011. május 27. 09:54

bocsánat ez a sinto egyik alapja és nem az én állításom

sonyo2011. május 27. 07:40

''A sinto japán ősvallása, mely a japán népet az összes keleti nép fölé helyezi, nem terjedt el Kínában''

Mitől is több a japán nép a többi keleti népnél? Kérlek fejtsd ki!

tovis2011. május 27. 03:27

Ji King idézetek, és az ebből merített gondolataim
(2007. September 29.) Írta: tövis


Aki elveszíti a gyermeki lelkületet, az elveszíti az igaz lelkületet, az igaz lelkület elvesztése pedig egyértelmű az igaz ember elvesztésével. (...)

Az égalatti tökéletes művészi szépsége eddig még minden esetben a gyermeki lélekből fakadt. (...)

A belső tartalomból fakad a szépség és az igazság teremti meg a ragyogást. (.)

Ha a gyermeki lelkület változatlanul megmarad, akkor a filozófiai elvek és ismeretek akár el is maradhatnak, és soha senki nem lesz híján a művészi szépségnek.

Vej Hung, V. század



Valóban, az igazi művészek rendelkeznek az örök gyermeki, az örökké fiatal szellemi erő birtoklásával.

Az önfeltárás, önmegismerés pszichés folyamatában sokszor kell visszanyúlni az emlékek legmélyebb idősíkjaiba.

A szellemi frissesség ilyen módon való ''edzése'' a dolgok, események pontosabb értelmezéséhez, az igazság folytonos kereséséhez vezetnek.

Nemcsak a meseíróknak kell végigélniük a gyermeki lélek legapróbb, szinte lényegtelennek tűnő rezdüléseit, hanem minden irodalmárnak, képzőművésznek, zeneköltőnek s egyéb művésznek is.

Csak így érthető meg az emberi lélekábrázolás a művészetekben.

Aki nem mozog otthonosan az emberi élet korszakainak értelmezésében, kiváló interpretátora lehet művészetének, de nem biztos, hogy rendelkezik azokkal a képességgel, melyek őt az igazi művész rangjára emelik.

Az igazi művész mindörökre gyermek marad.